Góra z górą się nie zejdzie, a / ale człowiek z człowiekiem zawsze

Góra z górą się nie zejdzie, a / ale człowiek z człowiekiem tak

  • ludzie mogą się niespodziewanie ze sobą spotkać po dłuższym niewidzeniu w nieprzewidywalnym miejscu i czasie
  • Zwykle używane w celu okazania radości i zdziwienia z nieprzewidzianego spotkania.

    • Góra z górą się nie zejdzie, a / ale człowiek z człowiekiem tak
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Relacje międzyludzkie

    określenia relacji międzyludzkich


    CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Ocena i wartościowanie

    prawdy i wartości życiowe

  • Uradował się pan Zawiłowski z całego serca. Radość podzielili wszyscy obecni, a Jerzy pomyślał: „Teraz powinienem powiedzieć: góra z górą się nie zejdzie, a...” - Góra z górą się nie zejdzie, a człowiek z człowiekiem zawsze! - zawołał pan Zawiłowski. - A wie pani, że gdyby mi kto jeszcze jedną cukrownię podarował, mniej by mnie to nie uradowało!

    źródło: NKJP: Kornel Makuszyński: Szaleństwa Panny Ewy, 1957

    Słusznie powiadają, że góra z górą się nie zejdzie, ale człowiek z człowiekiem zawsze. I tak było. Na dzień przed pielgrzymką spotkałem radosne i szczęśliwe twarze dorosłych a także mojej ukochanej młodzieży ze Szczecina.

    źródło: Internet

    Jestem na Gran Canarii, ale jutro wylatuję, ponieważ mam bardzo ważną sprawę do załatwienia. Tutaj obydwaj ucichliśmy na kilka sekund. Po czym ja zapytałem: - Myślisz, że będziemy mieli kiedyś okazję się spotkać? - Znasz to powiedzenie „Góra z górą się nie zejdzie, a człowiek z człowiekiem tak”. Zresztą ty podróżujesz, ja podróżuję i jest duże prawdopodobieństwo, że się jeszcze zobaczymy. - Myślę, że tak będzie.

    źródło: NKJP: Wiesław Koluch: Z pamiętnika polskiego najemnika, 2000

    Przekonaliśmy się, jak prawdziwe jest powiedzenie, że góra z górą się nie zejdzie, ale człowiek z człowiekiem tak. Kiedy staliśmy przed kościołem, podszedł do nas starszy pan i zapytał, czy chcemy zobaczyć wnętrze - oczywiście chcieliśmy. Pan wyjął więc z kieszeni klucz i otwarł drzwi kościoła. Za chwilę okazało się, że miły starszy pan to nasz kolega.

    źródło: Internet

  • typ frazy: fraza zdaniowa

Data ostatniej modyfikacji: 15.12.2009