konik polski
-
zootechn. polska rasa konia odpornego na choroby i trudne warunki, łatwego w hodowli, użytkowana przede wszystkim w hipoterapii i rekreacji
-
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Świat zwierząt
zwierzęta domowe i hodowlane -
- konik polski do przejażdżek
- chów, hodowla konika polskiego
jazda na konikach polskich
-
W 2007 r. Nadleśnictwo Baligród podjęło się realizacji pionierskiego projektu wolnościowego chowu konika polskiego w warunkach bieszczadzkich dolin. Zadanie to miało stanowić test możliwości wykorzystania tej rasy konia do różnorodnych celów.
źródło: NKJP: Ryszard Paszkiewicz: Opinie. Czy ten projekt czeka śmierci, Las Polski, 2009-03-16
– Konie te przez cały rok żyją pod gołym niebem. Żywią się tym, co znajdą w lasach i na łąkach – wyjaśnia prof. Zbigniew Jaworski ze Stacji Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk w Popielnie, gdzie koniki polskie hodowane są w naturalnych warunkach.
źródło: NKJP: Sławomir Orlicki: Zawracanie konikiem... ewolucji, Dziennik Łódzki, 2007-01-03
Zmieniono również definicję zwierzęcia czysto rasowego, gdyż dotychczasowe określenie nie odpowiadało międzynarodowym przepisom związanym z prowadzeniem ksiąg dla koni ras: kuc szetlandzki, hucuł i konik polski. Zgodnie z tymi przepisami za zwierzę czysto rasowe można było uznać hucuła lub konika polskiego.
źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 10.03.2004
Jeśli chodzi o warunki, konik polski nie potrzebuje stajni, wystarczy mu wiata. Mógłby służyć w gospodarstwach agroturystycznych do jazdy w siodle, w zaprzęgu do bryczki, a zimą do sań.
źródło: NKJP: Joanna Hofmann-Delbor: Złote jaja zielononóżki, Polityka nr 2417, 2003-09-06
W filmie wystąpiła nasza redakcyjna koleżanka - autorka tekstu. Wcieliła się w postać hrabianki wywodzącej się z Szembeków, mających dwór w Porębie Żegoty. Miała godzinę na nauczenie się powożenia bryczką z konikiem polskim.
źródło: NKJP: Edyta Banasik - Kosowska: Chłopcy z Alwerni, Gazeta Krakowska, 2003-07-26
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
m2, odmienny: konik , polski