wartość dodatkowa
-
ekon. w koncepcji marksistowskiej różnica między wielkością kosztów siły roboczej angażowanej do pracy przez kapitalistę a wielkością dóbr wytworzonych przez tę siłę roboczą, stanowiąca zysk kapitalisty
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Biznes
funkcjonowanie firm i przedsiębiorstw
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Funkcjonowanie państwa
doktryny i poglądy polityczne -
- teoria wartości dodatkowej
- generować, wytwarzać wartość dodatkową
-
Marksowska idea wyzwolenia proletariatu przez odebranie kapitalistom zagarnianej przez nich wartości dodatkowej trafiła więc na podatny grunt: któż inny jeśli nie sam robotnik jest bardziej uprawniony do decydowania o przeznaczeniu wyprodukowanych przez siebie dóbr?
źródło: NKJP: Jerzy Surdykowski: Duch Rzeczypospolitej, 1989
Czterdzieści lat temu kapitalista, obowiązkowo w cylindrze i z wielkim cygarem, musiał mieć wielki brzuch, by mu się tam zmieściła wartość dodatkowa wyciskana z klasy robotniczej.
źródło: NKJP: Ernest Skalski: Od redakcji, Gazeta Wyborcza, 1993-07-23
K. Marks, a za nim wielu działaczy (głównie związkowych), wyjaśniał zysk istnieniem wartości dodatkowej, która jakoby powstawała w procesie produkcji i była następnie zabierana klasie robotniczej przez kapitalistów. Z tej odebranej wartości dodatkowej powstaje - według tych teorii - zysk wytwórcy, handlu, transportu, przedsiębiorstw usługowych, banków itd.
źródło: NKJP: Bolesław Siwoń: Jak sterować rentownością przedsiębiorstwa, 1994
Kiedyś siła robocza decydowała o wzroście i powodzeniu. Im więcej rąk do pracy, tym lepiej. U początków kapitalizmu, wszystko, co te ręce wypracowały, zgarniał kapitalista - brał całą wartość dodatkową [...].
źródło: NKJP: Danuta Zagrodzka: W poszukiwaniu sposobów na pozostanie w raju, Gazeta Wyborcza, 1996-05-25
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
ż, odmienny: wartość , dodatkowa
Zwykle lp