pieśń masowa
-
w państwach socjalistycznych pieśń o tematyce propagandowej i patriotycznej, muzycznie oparta na wzorcach pieśni ludowych
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Działalność artystyczna człowieka
muzyka -
- zetempowska; polska, radziecka pieśń masowa
- śpiewać pieśni masowe
-
Zostałam wychowana w kulcie pracy, a z dzieciństwa pamiętam nie żadną kołysankę, lecz pieśń masową pt. „Wykonaj plan!”. Ta pieśń towarzyszy mi przez całe życie, jest jak nagrana płyta, która mimo upływu lat wcale się nie zdziera.
źródło: NKJP: Bożena M. Dołęgowska-Wysocka: Co-jeszcze-mam-zrobić?, Gazeta Ubezpieczeniowa, 2008-09-29
Bikiniarze, zwalczani jeszcze przed październikową odwilżą 1956 r. przez zetempowskie bojówki, [...] uważali za nie do przyjęcia właściwie wszystko, co mieściło się w estetyce forsowanej przez władzę ludową. Drażnił ich socrealizm, robociarski styl eksponowany przez przodowników pracy i pieśni masowe.
źródło: NKJP: Mirosław Pęczak: Z małpą na głowie, Polityka, 2008-09-20
Publiczność Warszawy od paru tygodni ogląda montaż piosenkarski Agnieszki Osieckiej na scenie teatru „Ateneum” [...]. Jest to rewia piosenek od czasów przedwojennych do chwili dzisiejszej, poprzez okres Nowej Huty i epokę ZMP-owskiej pieśni masowej, którą wówczas nazywano „pieśnią musową”.
źródło: NKJP: Teodor Krzysztof Toeplitz: Mój wybór: rzeczy mniejsze, 1998
W PRL-u były z tym problemy. Po pierwsze, wymagano, żeby wszyscy byli jednakowi. [...] nie wolno było się wychylać, wyróżniać.[...] Snuł się więc szary tłum po ulicach, w pochodach, oklaskiwał występy zespołów ludowych, tańczył na zabawach w parkach wypoczynku i śpiewał pieśni masowe.
źródło: NKJP: Marek Nowakowski: Powidoki, 2010
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
ż, odmienny: pieśń , masowa