-
1.
mat. część całości ujmowanej jako sto jednostek -
KATEGORIE FIZYCZNE
Ilość, liczby i liczenie
szczegółowe określenia ilości -
- duży, niewielki, spory, wysoki, zasadniczy, znaczny odsetek
- odsetek kobiet, ludności, ludzi, mężczyzn; duchowieństwa, księży, zakonnic; chrześcijan, żydów...; pacjentów, widzów; morderstw, samobójstw
-
W efekcie powstają konglomeraty zarabiające kokosy na tym, że produkują na przykład specyfiki wywołujące u dość dużego odsetka ludzi reakcję uczuleniową, którą można jednakże leczyć innym specyfikiem z tej samej firmy.
źródło: NKJP: Edwin Bendyk: Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności, 2002
Otóż wbrew temu, co Pan mówi, sądzę, że jeśli chodzi o siostry zakonne, to przytłaczająca ich większość ma pokończone studia wyższe. Ten odsetek jest nieproporcjonalnie wysoki do zadań, jakie przed nami stoją.
źródło: NKJP: Jarosław Makowski: Kobiety uczą kościół, 2007
Jednocześnie spory odsetek chrześcijan – czy to zestresowanych, zmęczonych pędem karierowiczów, czy młodzieży ogłupionej przez media i wszechogarniającą agresję – szuka dziś ukojenia i wartości w religii, ale już coraz rzadziej w nudnym, niemal niezmiennym od stuleci katolicyzmie, a częściej w jego odłamach, jak Opus Dei [...].
źródło: NKJP: Esensja: Porażki i sukcesy AD 2006, Esensja, 2007-02
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m3
liczba pojedyncza liczba mnoga M. odsetek
odsetki
D. odsetka
odsetków
C. odsetkowi
odsetkom
B. odsetek
odsetki
N. odsetkiem
odsetkami
Ms. odsetku
odsetkach
W. odsetku
odsetki
Inne uwagi
Zwykle lp
-
+ odsetek + KOGO/CZEGO -
Forma wyrazu stanowi mylnie odtworzoną postać mianownika liczby pojedynczej od mianownika liczby mnogiej odsetki , która odnosiła się do właściwej formy odsetka 'procent od kapitału', pochodzącej od dawnego wyrażenia przyimkowego od sta 'od stu' (Bor); zob. od , sto