cząstka alfa

cząsteczka alfa

  • fiz.  jądro atomu helu o ładunku dodatnim, składające się z dwóch protonów i dwóch neutronów, wykorzystywane do wywołania reakcji jądrowych
    • cząsteczka alfa
  • KATEGORIE FIZYCZNE

    Cechy i właściwości materii

    • strumień cząstek alfa
    • coś emituje cząstkę alfa
  • Analizując oddziaływanie cząstek alfa z różnymi materiałami, zauważono, że jądra atomowe, na skutek zderzeń, mogą się przekształcać w inne jądra i zmieniać swoją tożsamość. Wraz z odkryciem reakcji jądrowych spełnił się sen alchemików - przemiana jednych pierwiastków w drugie stała się możliwa.

    źródło: NKJP: Stanisław Mrówczyński: Poznawanie przez zderzanie, Polityka, 2009-04-25

    Wyobraźmy sobie pojedynczy elektron lub cząstkę alfa trafiającą do ośrodka ciekłego, gazowego lub stałego. Będą one przelatywały w różnych odległościach od miliardów atomów, oddziałując z ich elektronami za pośrednictwem sił kulombowskich.

    źródło: NKJP: Włodzimierz Kusch: Co o promieniowaniu wiedzieć powinniśmy, 1999

    Obserwacja ekranu przez lupę umożliwiała zobaczenie błysków, gdy cząstka alfa trafiała w scyntylator. Idea była prosta: cząstka alfa leci w kierunku złotej folii, przechodząc przez atom, oddziałuje z elektronami, które nieznacznie zmieniają kierunek jej biegu, następnie uderza ona w ekran, który w tym miejscu na moment rozbłyska.

    źródło: NKJP: Internet

    Usunięto z ustawy Prawo atomowe kryterium podziału kompetencji między resortami, wykorzystujące naturę promieniowania, ponieważ jest to kryterium anachroniczne, nieuwzględniające faktu, że w medycynie stosuje się w praktyce wszystkie rodzaje promieniowania jonizującego, poza cząsteczkami alfa.

    źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 19.02.2004

    W czasie rozpadu radon emituje cząsteczki alfa. Jeżeli taka cząsteczka wniknie np. przez drogi oddechowe do organizmu, uszkadza kod DNA komórki, co powoduje powstawanie komórek rakowych.

    źródło: NKJP: Adam Wajrak: Radon ucieka do domów, Gazeta Wyborcza, 1993-03-01

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    ż, odmienny: cząstka
Data ostatniej modyfikacji: 18.06.2018