ogniwo galwaniczne

  • chem.  fiz.  układ dwóch elektrod zanurzonych w elektrolicie, wytwarzający energię elektryczną w wyniku reakcji elektrochemicznych, zachodzących między elektrodami a elektrolitem
  • CZŁOWIEK I TECHNIKA

    Energia

    źródła energii


    CZŁOWIEK I TECHNIKA

    Urządzenia i maszyny

    rodzaje urządzeń i maszyn

  • Czółenko tkackie, maszyna parowa, ogniwo galwaniczne i elektryczność, silnik spalinowy, żarówka, lokomotywa złożyły się na rewolucję przemysłową.

    źródło: NKJP: Olga Dębicka: Ciekawość lenia, Dziennik Bałtycki, 1999-01-18

    [...] archeolog [...] natrafił w 1936 r. na tajemnicze naczynie z III w. p.n.e. W jego wnętrzu znajdował się miedziany walec, zawierający żelazny pręt i resztki asfaltu - było to ogniwo galwaniczne.

    źródło: NKJP: Agnieszka Krzemińska: Wynalazek odnaleziony, Polityka, 2008-12-20

    Dalsze rezultaty badań Humboldta nad zjawiskami galwanicznymi [...] związane są z obserwacjami, że procesom galwanicznym towarzyszą zjawiska natury chemicznej. Dotyczy to zarówno oksydacji metali wchodzących w skład ogniwa galwanicznego, jak też złożonych procesów chemicznych [...].

    źródło: NKJP: Ryszard Panasiuk: Filozofia: historia i współczesność : studia, odczyty, eseje, 2001

    Wielkością mierzoną jest siła elektromotoryczna (SEM) będąca różnicą potencjałów elektrod odpowiednio zestawionego ogniwa galwanicznego.

    źródło: NKJP: Jadwiga Badecka-Jedrzejewska: Ćwiczenia rachunkowe z analizy instrumentalnej, 2000

    Chlorek amonu jest używany głównie jako elektrolit w suchych ogniwach Leclanchégo, czyli najczęściej używanych dziś ogniwach galwanicznych.

    źródło: NKJP: Internet

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    n2, odmienny:  ogniwo ,  galwaniczne 
Data ostatniej modyfikacji: 14.11.2014