drugi obieg
-
w krajach komunistycznych niezależna i nielegalna działalność wydawnicza, odbywająca się poza cenzurą, związana z antykomunistyczną opozycją
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Środki masowego przekazu
wydawnictwa
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Funkcjonowanie państwa
działalność polityczna -
sprzeczne: pierwszy obieg
-
- drugi obieg wydawniczy
- autorzy, wydawcy; broszury, książki, literatura, pisma, tytuły; wydawnictwa drugiego obiegu
książki, pisma z drugiego obiegu - drukować, opublikować, publikować, wydać/wydawać; ukazać się/ukazywać się w drugim obiegu
-
Tłumaczył Miłosza, Szymborską, ale rozchodzili się słabo. Gdy w PRL powstaje drugi obieg, pomaga podziemnym wydawnictwom zdobyć własne stoisko na frankfurckich Targach Książki.
źródło: NKJP: Adam Krzemiński: Ludzie pogranicza, Polityka, 2009-05-23
Piszę, że kolportowałam pod koniec lat 70. wydawnictwa drugiego obiegu i że działałam w Solidarności.
źródło: NKJP: Wieści Podwarszawskie, 2005-07-03
„Myśli staroświeckiego Polaka” są pierwszą książką wydaną w drugim obiegu, która podejmuje próbę oceny myśli politycznej opozycji polskiej od połowy lat 70. i po dzień dzisiejszy.
źródło: NKJP: Almanach Humanistyczny „Bez wiedzy i zgody...”, 1986
Dziesięć, dwadzieścia lat temu ktoś publikujący swe utwory w Polsce stawał w zasadzie wobec jednego decydenta: państwa. Gdy państwo go nie chciało, miał pretensje do cenzury. Jeśli był odważny - drukował w drugim obiegu. Inny wybór nie istniał.
źródło: NKJP: Gazeta Wyborcza, 1995-09-23
Szefom NOWEJ i innym niezależnym wydawcom polscy czytelnicy zawdzięczali znajomość takich dzieł światowej literatury jak „Blaszany bębenek” Güntera Grassa, „Zbyt głośna samotność” Bohumila Hrabala, „Rok 1984” i „Folwark zwierzęcy” George’a Orwella. Przed 1989 r. jedynie w drugim obiegu dostępne były teksty Hannah Arendt, Karla Poppera i Raymonda Arona.
źródło: NKJP: Jan Skórzyński: Wolne słowo z powielacza, Polityka, 2007-09-15
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
m3, odmienny: drugi , obieg
Zwykle lp