coś nie daje spać komuś

 • coś nie daje komuś spokoju i bardzo kogoś martwi
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

  Stany psychiczne człowieka

  zachowania emocjonalne

  • coś nie daje komuś spać po nocach
  • jakiś problem; jakaś myśl, sprawa; jakieś pytanie nie daje komuś spać
 • [...] byłem pochłonięty tymi pytaniami, które nie dają mi spać: czy sieć osiągnie założony wynik, czy sprawa partnerów jest już przesądzona i jeżeli tak, to po co właściwie się z nimi spotykam, jak pozycjonować naszą markę, żeby była silnie rozpoznawalna i jednocześnie skierowana do najszerszej grupy klientów, i tak dalej, i tak dalej

  źródło: NKJP: Dawid Bieńkowski: Nic, 2005

  Czy Hercules Poirot założyłby pasiak gdziekolwiek poza sypialnią? Czy – jako dobrze wychowany konserwatysta – nie byłby zasadniczo przeciwny tatuażom, nawet skromnym, praktycznym i numerycznym? Takie zagadnienia nie dawały mi spać, kiedy śniłem.

  źródło: NKJP: Tomasz Piątek: Pałac Ostrogskich, 2008

  Pomysł filmu był dla mnie objawieniem, ale początkowo się wycofałem. Przestraszyłem się. Ale ta opowieść nie dawała mi spać. Sfilmowanie jej było tak silnym pragnieniem, że w końcu strach ustąpił.

  źródło: NKJP: Roberto Benigni: Śmiechosmucenie, prasa, 1999

  Mój przyjaciel zna winy ojców lepiej niż niejeden historyk. Wierzy, że grzechy stalinizmu nie dają im spać po nocach. - Wiem, że są ubabrani po łokcie - tłumaczy.

  źródło: NKJP: Paweł Smoleński: Zarakowski, Gazeta Wyborcza, 1993-02-23

  Pracuję tu od szesnastu lat, mam swoich klientów i nie wyobrażam sobie, żebym miała handlować w innym miejscu. Ta sprawa nie daje mi spać po nocach. Liczę, że nawet po zmianie właściciela gruntu zostanie tu targowisko i będę mogła handlować - mówi Jolanta [...].

  źródło: NKJP: Agata Kowalczyk: Bazar do zwrotu właścicielom, Echo Dnia, 2007-09-21

 • typ frazy: fraza czasownikowa

  ndk, npch; odmienny: nie dawać
Data ostatniej modyfikacji: 31.10.2013