ostry dyżur

 • forma działalności szpitala polegająca na tym, że w danym terminie przyjmuje on przez cały czas chorych wymagających nagłej i natychmiastowej pomocy oraz leczenia
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA

  Choroby i ich leczenie

  miejsca i instytucje związane z leczeniem

  • ostry dyżur kardiologiczny, laryngologiczny, okulistyczny...
  • mieć; pełnić ostry dyżur
   jechać, pojechać, zawieźć; trafić na ostry dyżur
   pracować na ostrym dyżurze
 • [...] kiedy parę miesięcy temu Antek przewrócił się i uderzył w głowę, zawiozłam go na ostry dyżur. Miał potężnego guza i sinofioletowy wylew na czole. Młoda lekarka zbadała go, a potem kazała prześwietlić.

  źródło: NKJP: Maria Nurowska: Hiszpańskie oczy, 1990

  - Trzeba coś przedsięwziąć. Zadzwoniłem do milicji, potem do pogotowia, do szpitali, które tego dnia miały ostre dyżury. Nigdzie jednak wśród wypadków Kira nie figurowała. Wróciłem do domu pełen niepokoju.

  źródło: NKJP: Jan Brzechwa: Opowiadania drastyczne, 1966

  W Szpitalu im. Żeromskiego w Nowej Hucie wstrzymano przyjęcia pacjentów na wszystkie planowane zabiegi operacyjne. Kolejne terminy ustala się najwcześniej na listopad. Szpital wykonuje jedynie zabiegi chirurgiczne ze wskazań życiowych. Operuje się również pacjentów z ostrego dyżuru.

  źródło: NKJP: Światowy poziom, Dziennik Polski, 2003-10-24

  Pacjentka, która z bólem ucha zgłosiła się w nocy na ostry dyżur laryngologiczny do szpitala im. Pirogowa, nie została nawet zbadana przez lekarza. Dostała silny środek przeciwbólowy i poradę, aby następnego dnia udała się do poradni opieki podstawowej, bo nic złego się nie dzieje i nie ma co siać paniki.

  źródło: NKJP: (luk): Specjalista odesłał do specjalisty, Dziennik Łódzki, 2007-01-18

  Zdarza się, że na ostrych dyżurach lekarze operują do rana. - Najgorzej jest, gdy kończę o trzeciej, kładę się o czwartej, a pół godziny później zrywa mnie telefon z izby przyjęć. Wtedy jestem w zupełnej rozsypce [...].

  źródło: NKJP: Aleksandra Rzążewska: Tylko jedno życie, Polityka, 2007-06-16

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  m3, odmienny: ostry, dyżur

Data ostatniej modyfikacji: 23.10.2015