szkło powiększające

  • przyrząd, którego główną część stanowi soczewka ze szkła, umożliwiający oglądanie z bliska różnych przedmiotów w powiększeniu
  • CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA

    Praca

    materiały i narzędzia pracy

  • synonimy:  lupa
    • użyć/używać szkła powiększającego
      posłużyć się/posługiwać się szkłem powiększającym
      oglądać coś przez szkło powiększające
  • Każdy pozostawia odciski inne i to jest klucz do ustalenia tożsamości. Mamy tu - mówił dalej - kielich kryształowy, który trzymał pan wicehrabia. Przy takim dobrym oświetleniu, posługując się szkłem powiększającym, możemy zauważyć charakterystyczne cechy przebiegu linii papilarnych na odciskach palców na kielichu i na kopii obrazu Massysa.

    źródło: NKJP: Marek Jarosz: Nieznane przygody Sherlocka Holmesa, 2002

    - Rok 1927! „Apolinary”! - powiedział Campilli. Przypatrz się. Twój ojciec jest na tym zdjęciu. Co? Znalazłeś go? Sięgnął po szkło powiększające, które leżało na stole. Wielkie, ciężkie, z wielkim hebanowym uchwytem.

    źródło: NKJP: Tadeusz Breza: Urząd, 1960

    Do oglądania zdjęć i pocztówek zwiedzający używali szkieł powiększających. Mogli wtedy dojrzeć zupełnie niewidoczne gołym okiem szczegóły, jak na przykład bogato rzeźbioną skrzynkę na listy.

    źródło: NKJP: RAT, ŻYR: Powrót do źródeł, Gazeta Poznańska, 2002-10-17

    Dużą popularnością cieszyło się stoisko z wyrobami z bursztynu, na którym można było obejrzeć pod szkłem powiększającym inkluzje - zatopione w bursztynie: larwę cykady i karaczana sprzed ok. 40 mln lat.

    źródło: NKJP: Tony eksponatów, Dziennik Polski, 2001-03-19

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    n2, odmienny:  szkło ,  powiększające 
Data ostatniej modyfikacji: 11.10.2017