w pełni

w całej pełni

  • w sposób całkowity, bez żadnych braków, niedociągnięć, wątpliwości lub zastrzeżeń
    • w całej pełni
    • w całej rozciągłości
  • KATEGORIE FIZYCZNE

    Cechy i właściwości materii

    jakość i intensywność

  • synonimy:  pełnie
    • uświadomić sobie, pojmować, rozumieć, zrozumieć; odzwierciedlać, ukazać/ukazywać; ujawnić; wyjaśnić, zaangażować się, zaangażować się; zgadzać się; podporządkować się; poświęcić się; wykorzystać/wykorzystywać; zaspokoić/zaspokajać; popierać, solidaryzować się; akceptować, zaakceptować; realizować, zrealizować; kontrolować; odpowiadać; wystarczać w pełni
    • w pełni szczęśliwy, usatysfakcjonowany, zadowolony; dojrzały, rozwinięty; uformowany, ukształtowany; satysfakcjonujący, zadowalający; dostępny; automatyczny, zautomatyzowany, zmechanizowany; sprawny; uzasadniony; wiarygodny; samodzielny; kompetentny, profesjonalny
  • Uśmiechał się przy tym miło i kiwał głową, zgadzając się ze wszystkim, co mówił Mock. Akceptował w pełni antyamerykańskie i antysowieckie poglądy swego rozmówcy.

    źródło: NKJP: Marek Krajewski: Koniec świata w Breslau, 2003

    Na korytarzu przytulony do drzwi leżał na dywaniku ulubieniec zmarłej, nie w pełni rasowy foksterier Kizio. Domownicy nie lubili pieska i kiedy Borowskiego nie było na miejscu, dokuczali mu co się zowie.

    źródło: NKJP: Teresa Bojarska: Świtanie, przemijanie

    Nie podoba się nam zwykle zjawisko, którego nie pojmujemy. Spróbujmy więc zrozumieć w pełni poezję Białoszewskiego. Może wtedy i ją też polubimy.

    źródło: NKJP: Zbigniew Lisowski: Poznawanie poezji: interpretacje, 2008

    W polityce jednak, szczególnie kiedy w grę wchodzą reakcje wyborców, precyzyjne przewidzenie czegokolwiek nie jest możliwe. Przebieg kampanii 1988 roku ukazał to w całej pełni.

    źródło: NKJP: Stanisław Głąbiński: Polityka po amerykańsku, 1996

    Jej spokój zostanie za chwilę zburzony, słowa, które usłyszy, sprawią jej cierpienie. Pestka uświadamia
    to sobie w całej pełni dopiero teraz, kiedy ma matkę przed sobą.

    źródło: NKJP: Irena Jurgielewiczowa: Ten obcy, 1961

    Pozna je - odrzekł cicho goliard - gdy czas przyjdzie. Bo jest, jak mówi Eklezjastes, czas milczenia i czas mówienia. Czas szukania i czas tracenia, czas zachowania i czas wyrzucania, czas miłowania i czas nienawiści, czas wojny i czas pokoju. Jest czas na wszystko. - Tym razem zgodzę się z tobą w całej rozciągłości.

    źródło: NKJP: Andrzej Sapkowski: Narrenturm, 2002

  • typ frazy: fraza przysłówkowa

    ndm
Data ostatniej modyfikacji: 01.12.2016