-
1.
głośno, nie ściszając głosu ani nie szepcząc -
- pełną piersią
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Język
mówienie
KATEGORIE FIZYCZNE
Cechy i właściwości materii
dźwięki -
- krzyczeć, mówić, powiedzieć, ryknąć/ryczeć, śmiać się, śpiewać, wołać, zaśpiewać, zawyć pełnym głosem
-
Gdy wszystko już było gotowe i zgasiliśmy światło, usłyszałem głos Eleonory. Nie był to szept ani wstydliwe preludium. Powiedziała pełnym głosem: Nie wygłupiajmy się, możemy przecież spać razem. To łóżko zmieści dwoje takich chudzielców jak my.
źródło: NKJP: Monika Piątkowska: Nikczemne historie, 2009
[...] zamężne matrony przysiadały się i wpierw nieśmiało, a potem pełnym głosem tłumaczyły, jak poradzić sobie z plamami na skórze, polecały drożdżową nalewkę na kurcze nóg i okłady z octu na puchlinę.
źródło: NKJP: Iwona Surmik: Ostatni smok, 2005
Nowych użytkowników parku spostrzegł Surma w czasie obiadowej przerwy. Dopadł okna, już miał rozedrzeć się pełnym głosem, przegnać dzieciarnię i... zreflektował się.
źródło: NKJP: Teresa Bojarska: Świtanie, przemijanie, 1996
- Jazda, wskakuj na konia, z tyłu za mną. Zabierajmy się stąd obaj, i to jak najprędzej. - A wóz, panie? - zawył pełnym głosem Yurga, nie bardzo wiedząc, ze strachu, rozpaczy czy wściekłości. - A towary? Cały rok pracy? Wolej mi zdechnąć! Nie zostawię!
źródło: NKJP: Andrzej Sapkowski: Miecz przeznaczenia, 1992
I wtedy, nagle, jakby grzmotnęło nad moją głową - chyba skuliłem odruchowo ramiona. To śpiewał pan Chrystek - pełną piersią, basem. Nie zauważyłem, kiedy stanął przy nas.
źródło: NKJP: Kazimierz Orłoś: Niebieski szklarz, 1996
-
typ frazy: fraza przysłówkowa
ndm