z dwojga złego
-
mając do wyboru dwie, ale równie niekorzystne możliwości
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Ocena i wartościowanie
wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia -
- woleć; wybrać z dwojga złego
-
Poproś ojca, żeby ci wytłumaczył. Przy tłumaczeniu ojciec prawie zawsze się w końcu denerwuje, zaczyna na mnie krzyczeć i ciągle powtarza, że to bardzo łatwe. Nie bardzo sobie radzę z tym zadaniem, ale z dwojga złego wolę radzić sobie sama.
źródło: NKJP: Ewa Nowacka: Może nie, może tak, 1995
[...] pod koniec rozmowy matka wytacza najcięższe działo. Ani to się zdaje, że ma najgorzej na świecie. I że wszyscy powinni jej współczuć. A mama sądzi, że z dwojga złego i tak lepiej jest stracić męża w wypadku, niż patrzeć, jak ten mąż odchodzi do innej.
źródło: NKJP: Monika Rakusa: Żona Adama, 2010
Znasz, oczywiście, ewangelię według Barnaby? - Barnaby? - skrzywił się Konrad. - No, tę, w której Judasz zostaje ukrzyżowany zamiast Jezusa. - Wiem którą. Ale co ci przyszło do głowy? Już może z dwojga złego lepiej zostań przy pomyśle, że Judasz była kobietą. - Zgorszyłeś się, tak? - Raczej zdziwiłem, że inspirują cię takie bajdy.
źródło: NKJP: Marek Harny: Zdrajca, 2007
[...] choć zmiana ustawy zasadniczej w dwa lata po jej uchwaleniu również nie jest dobrym wyjściem, to z dwojga złego wydaje się lepsza, niż podtrzymywanie obecnej fikcji.
źródło: NKJP: Andrzej Jagodziński: Gdy podzielili, dzielą się, Gazeta Wyborcza, 1994-06-29
Podobno [...] zażądał m.in. carte blanche przy obsadzaniu tzw. resortów siłowych (związanych z bezpieczeństwem kraju), co przy jego nieprzewidywalności było dla Kremla nie do przyjęcia. W efekcie z dwojga złego Jelcyn wybrał przewidywalnego - i strawnego dla Zachodu - Czernomyrdina.
źródło: NKJP: Zejście ze sceny?, Dziennik Polski, 1998-08-24
-
typ frazy: fraza przysłówkowa
ndm -
Cz + z dwojga złego +