ktoś gubi wątek
ktoś traci wątek
-
ktoś nie potrafi się skupić i zapomina, co chciał powiedzieć albo napisać, lub przestaje rozumieć to, co właśnie słyszy albo czyta
-
- ktoś traci wątek
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Działalność intelektualna człowieka
nazwy działań intelektualnych człowieka -
- ktoś gubi wątek opowiadań, rozmowy, wypowiedzi
-
Opowiadania Dehnela świadczą o niezłej kulturze literackiej, co wskazuje na umiejętne i odważne terminowanie u mistrzów pióra. Zdarzało mi się gubić wątek opowiadań, by śledzić w nich literackie ślady - gdzieś słyszałem pogłos Tomasza Manna, gdzieś Brunona Schulza.
źródło: NKJP: Aleksander Jurewicz: Kolekcja, Dziennik Bałtycki, 2000-02-11
Sprawne były jeszcze oczy, uszy i umysł. Mówił zrozumiale, ale z trudem. Czasem gubił wątek. Wystarczyło to na utrzymanie kontaktu ze światem. Zmiany chorobowe, zachodzące w tej fazie, stawały się coraz bardziej odporne na leczenie.
źródło: NKJP: Józef Kozielecki: Zbrodnia, 2003
Nie chciałabym jej zmuszać do ćwiczeń, jeśli nie jest to konieczne już teraz, poza tym zastanawiam się, czy takie ćwiczenia nie wywołają
jąkania. Kiedy w czasie wypowiedzi kilka razy się zatrzymuje, żeby poprawnie wymówić, czasem gubi wątek. Co myślicie: już pora na logopedę czy poczekać?źródło: NKJP: Internet
Lubię rozmawiać o sprawach ważnych z politykami z prawej i lewej strony. Nie jest prawdą, że stawiam tezę do udowodnienia, do której konsekwentnie dążę. Lubię logiczne rozmowy i tego wymagam od rozmówcy. Jeśli polityk gubi wątek, jest mało błyskotliwy, to przecież nie moja wina.
źródło: NKJP: Jolanta Bilińska: Praca to dla mnie przyjemność, Trybuna Śląska, 2002-07-19
Z kolei Grześ Połczyński dybał na partnerkę, zwłaszcza Marcie próbował dotrzymywać towarzystwa na osobności. Marta szła czasem za nim; Paweł gubił wątek politycznych wywodów przy stole, nadstawiał ucha w kierunku, gdzie znikli, mijało trochę czasu, Marta wracała sama, Połczyński wynurzał się po chwili jak lis z pustego kurnika.
źródło: NKJP: Witold Zalewski: Zakładnicy, 2001
Rozkojarzenie nie jest na ogół tak znaczne, żeby dochodziło do rozpadu myśli. Częściej chory mówi w sposób względnie zrozumiały, ale łatwo traci wątek, podejmuje nowy i z kolei ten gubi, nieraz wtrącając oderwane zdania.
źródło: NKJP: Marek Jarosz: Nasze zdrowie - Co Każdy powinien wiedzieć o chorobach psychicznych, 2004
-
typ frazy: fraza czasownikowa
ndk, npch; odmienny: gubićodpowiednik aspektowy: ktoś zgubił wątek