unia realna

  • polit.  związek dwóch lub więcej państw, które razem tworzą jeden podmiot w świetle prawa międzynarodowego, mają wspólnego władcę, ewentualnie także wspólny rząd lub parlament oraz łączy je wspólna waluta, wojsko i polityka zagraniczna
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Funkcjonowanie państwa

    stosunki międzynarodowe

    • unia realna z Anglią, z Litwą...
    • zawrzeć unię realną
      dojść; doprowadzić do unii realnej
  • Austro-Węgry były dualistyczną monarchią, stworzoną w 1867 roku przez cesarza Franciszka Józefa I. Obydwa państwa połączone były unią realną, miały wspólnego monarchę z dynastii Habsburgów, politykę zagraniczną, armię, finanse, walutę oraz obszar celny [...].

    źródło: NKJP: Wojciech Trzcionka, (bus): Cieszyńskie ABC, Dziennik Zachodni, 2005-05-23

    Mój kandydat do narodowego panteonu to Zygmunt August. Za jego tytuł do wielkości, za doprawdy epokową zasługę uważam przeprowadzenie unii realnej Polski z Litwą. O dodatnim bilansie plusów i minusów aktu podpisanego w roku 1569 w Lublinie [...] decyduje powstanie państwa, które przez dwa następne wieki nie dało się wchłonąć Moskwie (później Rosji).

    źródło: NKJP: Antoni Mączak: Miejsce dla Sarmaty?, Gazeta Wyborcza, 1997-01-03

    Dla losów Rzeczypospolitej i stosunków polsko-litewskich najistotniejsze znaczenie miał fakt, że unia realna obu państw była zarazem unią parlamentarną, łączącą wchodzące w jej skład podmioty polityczne nie tylko w sferze interesów ekonomicznych, militarnych i polityki zagranicznej, lecz także poprzez instytucje parlamentarne i wspólnie podejmowaną odpowiedzialność za ich decyzje.

    źródło: NKJP: Urszula Augustyniak: Historia Polski 1572-1795, 2008

    W historii Polski mieliśmy szereg unii. Do najbardziej charakterystycznych możemy zaliczyć: unie personalne i unie realne.

    źródło: Internet: historia.azv.pl

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    ż, odmienny: unia, realna
  • bez ograniczeń + unia realna +
    (KOGO) + (z KIM)
    bez ograniczeń + unia realna +
    (między KIM)
Data ostatniej modyfikacji: 05.01.2018