inna bajka

 • coś całkowicie odmiennego od doświadczeń danej osoby
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

  Ocena i wartościowanie

  słownictwo oceniające

  • osoba, postać z innej bajki
 • Nie pasowałam do nich, nie nosiłam wystrzałowych ciuchów, nie paliłam papierosów, nie wiedziałam, co to znaczy „z offu” i myliłam ostatnie Fryderyki. Byłam zupełnie z innej bajki i bardzo wyraźnie dawano mi to do zrozumienia.

  źródło: NKJP: Ewa Wojciechowska: Anatomia gwiazdy, Cosmopolitan, 1999

  Szkoły społeczne i prywatne to w ogóle inna bajka, rządząca się własnymi prawami. Tu możliwe jest wszystko - może nie być egzaminów, może być test inteligencji albo egzamin-rzeka ze wszystkiego.

  źródło: NKJP: Joanna Wojciechowska: Edukacja, Gazeta Wyborcza, 1998-04-30

  Przez pierwszych kilka lub kilkanaście km droga wiodła lasem, wzdłuż granicy, ogrodzonej zasiekami z drutu kolczastego. Wraz z dojazdem do pierwszych miejscowości krajobraz zaczął się zmieniać. Znaleźliśmy się w innej bajce. Mijaliśmy dymiące kominy fabryk, otoczone przez betonowe osiedla, pomniki-relikty, upamiętniające czasy ZSRR, militarne miasteczka, w których wszyscy chodzili w mundurach, ulicami poruszały się wojskowe pojazdy, wożące działa albo rakiety.

  źródło: NKJP: Aleksandra Dik: Za kołem podbiegunowym, Nowiny Raciborskie, 2006-10-10

  - Powiedziałeś, że z lekarza korzysta prywatnie - przypomniał Markowski. - Ale płacenie za leki to już inna bajka, przy niektórych chorobach może to być bardzo droga impreza.

  źródło: NKJP: Paweł Pollak: Kanalia, 2006

  – To prawda. Ona ma zdrowie. Ciągle na posterunku. I dlatego do czegoś w życiu dojdzie. Ja miałem tego dosyć. Rzeczywiście byliśmy z innych bajek – powiedział Marcel.

  źródło: NKJP: Marek Kochan: Ballada o dobrym dresiarzu, 2005

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  ż, odmienny: inna, bajka
Data ostatniej modyfikacji: 11.10.2017