w obce ręce

w cudze ręce

 • tak, że staje się to własnością kogoś innego, niezwiązanego z dotychczasowym właścicielem więzami rodzinnymi, przyjacielskimi lub koleżeńskimi czy narodowymi
  • w cudze ręce
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

  Relacje międzyludzkie

  określenia relacji międzyludzkich


  CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

  Finanse

  własność

  • oddać/oddawać; dostać się, pójść, przejść, trafić w obce ręce
 • Hiszpanie zainteresowali się Banco Nationale del Lavoro, Holendrzy - bankiem Antonveneta. Gdyby operacja się powiodła, byłyby to pierwsze włoskie instytucje finansowe, które wpadły w obce ręce.

  źródło: NKJP: Wojny bankierów, Trybuna, 2006

  Ta wartość, którą Suzanne ciągle podkreślała, dom, straciła znaczenie. Dom przeszedł w obce ręce, a więc jakby przestał istnieć.

  źródło: NKJP: Maria Nurowska: Panny i wdowy: czyściec, 1993

  To był jego pierwszy samochód, ten polonez. Chuchał na niego i dmuchał. A to alufelgi, a to szyberdach, a to najnowszy blaupunkt z odtwarzaczem, nie żadne safari, jak u Adama. Zawsze umyty, zawsze wypieszczony, garażowany od samego początku i pójdzie w obce ręce.

  źródło: NKJP: Adam Strączek: Wyznanie lekarza-łapownika, 1995

  [...] majątek był zaniedbany i obdłużony, a jej od trzech lat plenipotent, obrońca prawny - Stanisław Nahorski, nie widział w końcu innego ratunku, jak korzystną sprzedaż Milkowszczyzny rosyjskiemu pułkownikowi? W dalekiej przyszłości Eliza uzna to oddanie rodzinnego majątku w obce ręce jako drugi z kolei „błąd etyczny”.

  źródło: NKJP: Krystyna Kolińska: Orzeszkowa, złote ptaki i terroryści, 1996

  - Jak rozumiem, pani Milva wzdraga się przed oddaniem wierzchowca w cudze ręce ... - Jużci - łuczniczka splunęła siarczyście. - Wzdrygam się na samą myśl.

  źródło: NKJP: Andrzej Sapkowski: Chrzest ognia, 1996

 • typ frazy: fraza przysłówkowa

  ndm

Data ostatniej modyfikacji: 11.04.2017