druga połowa

 • pot.  życiowy partner lub partnerka
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

  Relacje międzyludzkie

  określenia osób wchodzących w relacje międzyludzkie

  • wymarzona druga połowa
  • poznać, spotkać drugą połowę
 • Czarny kot w domu żony marynarza chroni męża przed nieszczęściem. Nie jestem (jeszcze) żoną, a Ziemowit nie jest marynarzem, ale chyba coś w tym jest. Moja druga połowa właśnie wróciła z długiej podróży zagranicznej i szczęśliwie dobiła do naszego czarno zakoconego portu, przywożąc ze sobą „morski” sukces w postaci udziału w wystawie fotografii dotyczącej morza.

  źródło: NKJP: zosia&ziemowit, Kot, 2007-11

  [...] dwa lata temu zginęła w wypadku moja druga połowa, byliśmy razem 8 lat. Chce mi się wyć, tęsknię, czasem nastają takie dni kiedy nie mogę przestać o Nim myśleć [...].

  źródło: NKJP: Internet

  W mieszkaniu nie było widać śladów obecności kobiety. A może... Może Paweł jest... Chyba nie, nie wygląda. - Powiedziałeś: my rzadko miewamy gości, poznaj mnie ze swoją drugą połową - zagadnąłem ostrożnie. - A może zapraszasz, bo masz wolną chatę, co, kolego? - To nie jest druga połowa, no, może w pewnym sensie. Mieszkam z siostrą, bliźniaczką.

  źródło: NKJP: Mariusz Cieślik: Śmieszni kochankowie, 2004

  To było straszne. - Nie umieraj mi, moja druga połowo, mój ukochany, najdroższy - nie mówiła, bo przecież tak nie wolno - ustalone było między nimi. Po prostu patrzyła. On też patrzył, już nie mówił. Chyba nie miał świadomości, co się dzieje.

  źródło: NKJP: Anna Nasiłowska: Historie miłosne, 2009

  Kiedy po 1989 r., a więc w czasie, w którym otworzyły się dla wielu młodych ludzi perspektywy praktycznie całego świata, szliśmy na studia wyjeżdżając z miasta. Wielu z nas poznało tam swoje drugie połowy i już nigdy nie wróciło do Pelplina [...].

  źródło: NKJP: Krystyna Paszkowska: Zdaniem burmistrza, Dziennik Bałtycki, 2005-06-09

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  ż, odmienny: druga, połowa

 • bez ograniczeń + druga połowa +
  (CZYJA)
Data ostatniej modyfikacji: 07.05.2014