jeden przez drugiego

 • pot.  tak, że robią to wszyscy naraz, co może powodować zamęt
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

  Relacje międzyludzkie

  określenia relacji międzyludzkich

  • gadać, krzyczeć, mówić, opowiadać, pytać, wołać, wykrzykiwać, wrzeszczeć; pchać się, przepychać się jeden przez drugiego
 • - Byłeś w kuluarach? Co się tam dzieje? - zapytał Starynkiewicz, który zdążył już się podnieść po tchórzliwym uniku. - Widziałeś coś? - Byłem... - zaczął Tomasz, ale ministrowie pytali dalej, jeden przez drugiego : - Co się tam dzieje, co z naszymi żonami, dużo tych terrorystów?

  źródło: NKJP: Grzegorz Mathea: IV Rzeczpospolita, 2005

  I oto w tejże samej chwili wytrysnął ze szczeliny strumień świeżej wody górskiej. Izraelici zrazu oniemieli na widok tego cudu, rychło jednak wpadli w szał radości i błogosławiąc Mojżesza pchali się jeden przez drugiego, by napełnić wodą dzbany i inne naczynia, jakie mieli pod ręką.

  źródło: NKJP: Zenon Kosidowski: Opowieści biblijne, 1963

  Zarzucono nam, że przywracając ten wykop naruszyliśmy ekosystem, że zapłacimy ogromne kary, że żaby stąd wypłoszyliśmy – opowiadali jeden przez drugiego oburzeni mieszkańcy.

  źródło: NKJP: Ewa Magdalena Iwaniak: Mielnik - Mieszkańcy bronią swojej rzeki, Głos Siemiatycz, 2009-01-08

  Przystanął i również parsknął śmiechem. Wówczas i inni żałobnicy zaczęli spoglądać za siebie; im także udzieliła się wesołość Alicji oraz księdza: zaczęli rechotać jeden przez drugiego, jeszcze głośniej niż przedtem w ogrodzie.

  źródło: NKJP: Tomasz Mirkowicz: Pielgrzymka do Ziemi Świętej Egiptu, 1999

 • typ frazy: fraza przysłówkowa

  ndm
 • Cz + jeden przez drugiego + bez ograniczeń
Data ostatniej modyfikacji: 09.10.2014