sąd honorowy
-
zespół osób powołanych na mocy przepisów jakiegoś regulaminu lub przez strony sporu, rozstrzygający sprawy dotyczące naruszenia norm obyczajowych przyjętych w danej społeczności
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Prawo i łamanie prawa
sąd
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Zasady współżycia społecznego
stosunki, grupy i organizacje społeczne -
Poza niektórymi przypadkami zbrodnie totalizmu podlegają nie tyle wymiarowi sprawiedliwości, ile osądowi zbiorowego sumienia narodu. Można by powołać sąd honorowy, złożony z ogólnie szanowanych osobistości. Jego szeroko rozpowszechniany werdykt obejmowałby ocenę odpowiedzialności politycznej i określenie sankcji dotyczących nie tyle wolności przestępców, ile ich honoru.
źródło: NKJP: Cwetan Todorow; Z francuskiego tłumaczył Adam Luft: W imieniu narodu, Gazeta Wyborcza, 1994-08-06
Słyszałem, że chodziło o jego rozwód, podobno próbował od byłej żony wyłudzić jakiś majątek i skazał go za to oficerski sąd honorowy. We wrześniu próbował otrzymać przydział, ale bez rezultatu.
źródło: NKJP: Internet
Cała ta rozgrywka - zarówno finansowa, w przypadku dóbr Dojlidy, jak i polityczna, łącznie z fizycznym opluwaniem się posłów, obrzucaniem wyzwiskami, rękoczynami - zakończyła się jedynie wyrokami sejmowego sądu honorowego.
źródło: NKJP: Janusz Niczyporowicz: Dojenie Dojlidów, Polityka, 2007-01-27
Kodeks mówi też o karach dla niesubordynowanych [...]. Za taki czyn żołnierz miałby stanąć przed sądem honorowym dla danego korpusu. Karą za małżeński skok w bok może być publiczne napiętnowanie żołnierza przez jego kolegów.
źródło: NKJP: Sławomir Włodarczyk: Honor, Ojczyzna i kobieta, Głos Szczeciński, 2006
Doszło nawet do siedmiu rozpraw sądów honorowych, w których Przybyszewski sądził się z dawnymi znajomych za rozpowszechnianie nieprawdziwych jego zdaniem plotek i oskarżeń.
źródło: NKJP: Paulina Krzek: Przybysz w Krakowie, Gazeta Krakowska, 2003-09-06
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
m3, odmienny: sąd , honorowy