baza danych

 • zbiór informacji powiązanych tematycznie, uporządkowanych w określony sposób
 • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

  Biznes

  funkcjonowanie firm i przedsiębiorstw


  CZŁOWIEK I TECHNIKA

  Urządzenia i maszyny

  komputery/informatyka

  • akademicka, bankowa, centralna, komputerowa, prawnicza, prywatna; lokalna, rozwinięta, szybka, własna, wydajna baza danych
  • klient, obsługa, serwer bazy danych
  • korzystać z bazy danych, stworzyć bazę danych
 • Za każdą wyszukiwarką kryje się wydajna i szybka baza danych, przechowująca informacje o skatalogowanych stronach lub same strony. Dzięki temu odnalezienie informacji wśród milionów dokumentów jest możliwe i odpowiedź otrzymujemy w kilka sekund.

  źródło: NKJP: Piotr Parafiniuk: Szukajmy wspólnie, Enter, 2003

  Projekt został skrytykowany przez wydawców i bibliotekarzy europejskich. Obawiali się oni, że w wirtualnej bibliotece znajdą się jedynie tytuły aprobowane przez wydawców anglojęzycznych. W bazie danych Google znajdowały się już książki w 100 różnych językach, jednak faktem jest, że dostarczali je wydawcy z USA, Kanady i Australii.

  źródło: NKJP: Internet

  - Ogólnopolska sieć komputerowa z bazą danych o dawcach i biorcach jest podstawowym i niezbędnym elementem dobrej organizacji przeszczepiania narządów - mówi prof. Zbigniew Religa, kierownik Katedry i Kliniki Kardiochirurgii Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu. Dodaje, że nie można liczyć na wzrost liczby transplantacji serca bez powstania takiej bazy danych.

  źródło: NKJP: Lesław Wawrzonek: Przeszczepy i informatyka, Gazeta Wyborcza, 1996-01-26

  Chcę powiedzieć, że jeżeli chodzi o zabezpieczenie tej elektronicznej księgi wieczystej, to jest ono potrójne. Mamy trzy bazy danych, to znaczy jedną bazę podstawową i jej dwie kopie, tak więc w zasadzie trzeba by wykasować wszystkie trzy systemy, żebyśmy mogli mówić o kompletnej utracie tego, co będzie się znajdowało w systemie informatycznym ksiąg wieczystych.

  źródło: NKJP: Sprawozdanie z 33. posiedzenia Senatu RP w dniu 6 lutego 2003 r.

  Już dwa lata temu nauczył się włamywać do notarialnych baz danych sieci ubezpieczenia prawnego. Przeglądał miliony godzin nagrań scen z życia milionów osób. Słuchał rozmów. Czytał z twarzy. Śledził kariery i romanse.

  źródło: NKJP: Jacek Dukaj: Czarne oceany, 2001

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  ż, odmienny: baza

 • ang. data base

Data ostatniej modyfikacji: 16.10.2017