rym męski

  • lit.  rym uzyskiwany dzięki zestawieniu wyrazów charakteryzujących się zgodnością brzmienia samogłosek ostatniej sylaby i akcentem padającym na ostatnią sylabę
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Działalność artystyczna człowieka

    literatura

    • wiersz z rymami męskimi
    • zastosować rym męski
  • [...] zastosowana przez Szymborską przemyślnie komiczna aranżacja dźwięku wydobywa na koniec fundamentalny zamysł utworu: dwa słowa z ostatniej strofy - „włos” i „głos” - związane charakterystycznym rymem męskim i grą słowną użytej wcześniej metafory [...], znajdują wspólne echo w rymie trzeciego słowa - „los”.

    źródło: NKJP: Stanisław Barańczak: Nie ma pytań pilniejszych od pytań naiwnych, Gazeta Wyborcza, 1996-10-12

    Rym męski można uznawać za mocniejszy, bo zbiega się z naciskiem rytmicznym. Nie jest rozmywany przez następną nieakcentowaną sylabę.

    źródło: NKJP: Internet

    W przypadku tekstu z tego typu funkcją i wnoszącego tego rodzaju asocjacje wydaje się również korzystna wymiana rosyjskich rymów męskich na polskie żeńskie, ponieważ słowa przynajmniej dwusylabowe łatwiej będzie w języku polskim podzielić i rozciągnąć.

    źródło: NKJP: Anna Bednarczyk: Wybory translatorskie: modyfikacje tekstu literackiego w przekładzie i kontekst asocjacyjny, 1999

    Zachowało się szczęśliwie dziewiętnaście pieśni Chopina. Zaledwie trzy z nich (Hulanka, Śliczny chłopiec, Wojak) zostały skomponowane do wierszy z rymami męskimi. Te trzy - siłą rzeczy - kończą się kadencjami męskimi, na mocnej części taktu [...].

    źródło: NKJP: Krzysztof Bilica: Wokół Chopina i Polski: siedem szkiców, 2005

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m3, odmienny:  rym ,  męski 
Data ostatniej modyfikacji: 10.04.2017