-
3.
książk. ogół wyrazów występujących w danym języku, jakiejś jego części lub tekstach charakteryzujących się wspólną cechą -
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Język -
synonimy: leksyka
słownictwo
-
Nie dość, że nie mamy pewności co do tego, jakie współcześnie istniejące słowa wchodzą w zakres leksykonu polszczyzny, to jeszcze nie wiemy, jaką przyjąć cezurę czasową dla naszego języka. Czy do słownika Polaków zaliczyć tylko słowa, którymi się aktywnie posługujemy, czy [...] także te, które znamy biernie [...].
źródło: Internet: rjp.pan.pl
Brak w leksykonie języka mongolskiego odpowiednika wyrazu „prestiż” może oznaczać pewną naturalność tej cechy w odniesieniu do osób
znajdujących się na najwyższym poziomie hierarchii społecznej.źródło: Oyungerel Tangad: Kategorie tradycyjnej moralności w życiu społecznym współczesnych Mongołów, Zeszyty Etnologii Wrocławskiej, 2016 (zew.uni.wroc.pl)
Trudno nie zaobserwować, że pod kątem estetycznym hindi to jeden z najpiękniejszych języków świata. [...] To jeden z języków który nadal po tylu latach pozostaje pod silnym wpływem sanskrytu, co jest szczególnie widoczne w jego leksykonie.
źródło: Internet: egzotycznejezyki.pl
Pamięta i rozumie, że to właśnie z książek dzieci uczą się świata, więc ich misją powinno być poszerzanie horyzontów i wzbogacanie leksykonu [...].
źródło: Internet: kzet.pl
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m3
liczba pojedyncza liczba mnoga M. leksykon
leksykony
D. leksykonu
leksykonów
C. leksykonowi
leksykonom
B. leksykon
leksykony
N. leksykonem
leksykonami
Ms. leksykonie
leksykonach
W. leksykonie
leksykony
-
ang. lexicon
niem. Lexikon
ros. leksikon
z p.-gr. leksikón