as w rękawie

 • silny, dotąd ukrywany, argument lub atut
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

  Ocena i wartościowanie

  słownictwo oceniające

  • mieć, trzymać asa w rękawie
 • Poza tym mamy w zanadrzu kilka hitów, które na pewno spodobają się klientom - twierdzi Zabolski. Asa w rękawie ma też podobno Atu Life, ale jego przedstawiciele nie chcą na razie zdradzić szczegółów.

  źródło: NKJP: Eliza Więcław: Ubezpieczenia, Gazeta Wyborcza, 1997-02-15

  [...] nie wszyscy mogą sobie pozwolić na rezygnację z systemu Windows. Bill Gates ma także jeszcze jednego asa w rękawie. Jest nim pakiet Microsoft Office. Opanował on 94 proc. rynku aplikacji biurowych i wciąż nie słychać o jego wersji dla (bardzo konkurencyjnego) Linuksa.

  źródło: NKJP: (MAJER): Tylko dla bogatych, Dziennik Polski, 2001-05-15

  Ten zawodnik ma w sobie charyzmę i jego pozyskanie było chyba najlepszym posunięciem. Teraz być może moja obecność też podziałała na chłopców mobilizująco. Niestety, więcej asów w rękawie nie mamy, a pozostały nam do rozegrania jeszcze cztery kolejki. Żyję tylko nadzieją, że motywacji chłopcom nie zabranie [...].

  źródło: NKJP: (zab): Powrót Mazurkiewicza, Dziennik Polski, 2003-06-05

  Czym mogę panu służyć? - spytała wreszcie Hanka. - Skoro się pan tutaj zjawił, czegoś pan ode mnie chce. Wyjaśnił jej szczegółowo, czego od niej oczekuje. Przedstawił plan sprowadzenia Zuzi na rozmowę i rolę, jaką miała odegrać Hanka. - Jest pani naszym asem w rękawie - uśmiechnął się. Patrzyła na niego z uwagą. - Postaram się wam pomóc [...].

  źródło: NKJP: Maria Nurowska: Panny i wdowy: zdrada, 1991

  Pojawia się jednak pytanie, czy ci panowie nie mają czegoś w zanadrzu. Żyjemy w epoce „haków” - coraz częściej nagrywane są rozmowy. Być może ktoś trzyma jeszcze jakiegoś asa w rękawie.

  źródło: NKJP: Sąd nad republiką kolegów, Dziennik Polski, 2003-02-28

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  m2, odmienny: as
Data ostatniej modyfikacji: 25.09.2011