-
1.
ciąg wyrazów ułożonych w określonym porządku, zawierający pewną treść, w piśmie zaczynający się od wielkiej litery, a kończący się kropką lub wykrzyknikiem albo znakiem zapytania -
Używane jako termin językoznawczy i różnie definiowane w zależności od założeń teoretycznych danego opisu języka. Używane także jako składnik terminów wielowyrazowych, np. zdanie pojedyncze , zdanie złożone , zdanie okolicznikowe czasu , których znaczenia należy szukać w pracach z zakresu gramatyki.
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Język -
synonimy: sentencja
-
- drugie, pierwsze, ostatnie zdanie; w pierwszych zdaniach czegoś; zdanie podrzędne; zdania orzekające; pojedyncze, rozwinięte, (podrzędnie, wielokrotnie) złożone
- kilka zdań
- słowa i zdania
- budowa, szyk zdania
-
[...] w statutach XIX-wiecznych organizacji charytatywnych znalazłem zdanie, które mnie niezmiernie poruszyło: „Jeśli chcesz komuś pomóc, to czyń to dyskretnie, w ukryciu, aby nikt o tym nie wiedział”.
źródło: NKJP: K. Jakubowski: Jałmużna nie zawsze jest cnotą, Tygodnik Ciechanowski, 2005-04-25
Wiem, że powiedziałem takie zdania i autoryzowałem swoje wypowiedzi. Nie rozumiem jednak, dlaczego akurat to zdanie zostało wytłuszczone w tekście i powtórzone później jeszcze raz.
źródło: NKJP: (rg), (pp), Tygodnik Tucholski, 2006
Z powodu choroby ma trudności z wypowiadaniem się, jednak jest to osoba o bardzo wysokiej kulturze słowa, z bardzo bogatym zakresem pojęć, budująca piękne zdania [...].
źródło: NKJP: Aleksandra Dik: Obrona na piątkę, Nowiny Raciborskie, 2007-07-03
W poprawce nr 15 do art. 16 ust. 2 Senat proponuje, aby w zdaniu wstępnym przecinek zastąpić spójnikiem ˝i˝.
źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 06.06.1997
Raszewski pisze przeważnie zdaniami pojedynczymi, unika naukowego żargonu, akapity, poświęcone zawsze osobnej myśli, kończy podsumowaniem lub pointą.
źródło: NKJP: Marcin2 Nowak: Badanie świata, Gazeta Wyborcza, 1997-10-23
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: n2
liczba pojedyncza liczba mnoga M. zdanie
zdania
D. zdania
zdań
C. zdaniu
zdaniom
B. zdanie
zdania
N. zdaniem
zdaniami
Ms. zdaniu
zdaniach
W. zdanie
zdania
-
Od: przedrostkowego czasownika z-dać ; zob. dać