na zmianę

 • tak, że dana czynność dotyczy raz jednego obiektu, następnie drugiego lub jest wykonywana naprzemiennie przez różne osoby
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

  Relacje międzyludzkie

  określenia relacji międzyludzkich


  KATEGORIE FIZYCZNE

  Cechy i właściwości materii

  jakość i intensywność

 • synonimy:  naprzemiennie
  zamiennie
 • -Gdzie jest Spohie? - Mock oświetlał na zmianę to Strzelczyka, to Smolorza. Jego podkomendny przedstawiał dość opłakany widok. Oczy prawie nie były widoczne w opuchniętych oczodołach.

  źródło: NKJP: Marek Krajewski: Koniec świata w Breslau, 2003

  Przyjęcie dla najeźdźców ciągnęło się w nieskończoność. Żołnierze pożywiali się w kuchni, ale na zmianę. Część otaczała dwór. W sieni kuchennej tkwili pod ścianą zatrzymani, ich los ważył się wśród pełnych półmisków i kieliszków.

  źródło: NKJP: Teresa Bojarska: Świtanie, przemijanie, 1996

  - Nic nie rozumiałam - opowiada. - Mama na zmianę z lekarzem próbowała mi tłumaczyć, ale niewiele do mnie docierało. Po badaniach wróciłam do domu i myślałam, że leki uchronią mnie przed operacją.

  źródło: NKJP: Anna Jarosz: Nowe serce dało mi życie, Super Express, 2006

  - Niedawno jakiś idiota przez cztery godziny blokował nam linię alarmową - denerwuje się Niedźwiecki. - Innym razem trwało to aż pięć godzin. Dzwoniły na zmianę dwie osoby z dwóch telefonów.

  źródło: NKJP: Krzysztof Potaczała: Ukraińcy bawią się życiem chorych, Nowiny, 2006

  Kiedy jeden opowiada dowcip, drugi wchodzi mu w słowo odpowiednim komentarzem, podprowadza, a potem na zmianę puentują dowcip. Dzięki takim improwizacjom powstaje rodzaj żartobliwego przekładańca - uważa Majewski.

  źródło: NKJP: (NS): Rozrywka - Wojciech Mann & Krzysztof Materna, Wprost, 1997

 • typ frazy: fraza przysłówkowa

  ndm
 • Cz + na zmianę + bez ograniczeń
Data ostatniej modyfikacji: 08.04.2021