zobowiązanie solidarne
-
praw. dług zaciągnięty przez kilka osób, przy czym na każdej z nich spoczywa obowiązek wywiązania się ze spłaty w całości, jeżeli pozostałe osoby nie spłacają zobowiązania
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Finanse
bankowość
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Finanse
podatki, opłaty, świadczenia pieniężne -
Jako zobowiązanie solidarne rozumiano przypadek, gdy wielość wierzycieli lub dłużników powoduje wielość zobowiązań. Każde z tych zobowiązań opiewa na całość świadczenia, ale spełnienie świadczenia w ramach jednego z nich powoduje umorzenie pozostałych.
źródło: NKJP: Wojciech Dajczak; Tomasz Giaro; Franciszek Longchamps de Berier: Prawo rzymskie U podstaw prawa prywatnego, 2009
Autor wyjaśnia, na czym polega istota zobowiązania solidarnego, w jaki sposób wierzyciel może żądać wykonania świadczenia od poręczyciela lub od kilku poręczycieli (bo i taka ewentualność istnieje).
źródło: NKJP: Iwona Winiarska-Piasecka: Książki o prawie, Gazeta Wyborcza, 1994-05-31
Kwestię tą pozostawia się jej uznaniu, jest to bowiem prawo wierzyciela wynikające z przepisów o zobowiązaniach solidarnych. Może ona zatem zwrócić się o zapłatę tylko do pana lub tylko do byłej małżonki albo, tak jak to czyni do tej pory, do was obojga.
źródło: NKJP: Marcin Głuch: Kto ma zapłacić za czynsz?, Gazeta Krakowska, 2007-07-16
Jest tak, jak pan poseł powiedział w końcowym fragmencie - te dwie odpowiedzialne strony będą według zasad ogólnych dochodzić między sobą ewentualnego regresu. W Kodeksie cywilnym jest cały dział poświęcony zobowiązaniom solidarnym. I według tych przepisów, jeżeli będą ku temu podstawy, strony będą pomiędzy sobą rozliczać się z tego odszkodowania, które zostało wypłacone poszkodowanemu.
źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 11.04.1996
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
n2, odmienny: zobowiązanie, solidarne