nie ma mowy I

II

nie może być mowy

fraza zdaniowa

  • coś jest niemożliwe i nie może się zdarzyć
    • nie może być mowy
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Ocena i wartościowanie

    wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia

    • nie ma mowy o pomyłce; o przypadku; o porozumieniu; o kryzysie; o epidemii
  • Potem pijemy herbatę między wersalką, na której leży gigantyczny stos pościeli, a stołem obciążonym mnogością różnych weselnych ciast i dlatego nie ma mowy, żeby gorącą szklankę postawić, trzeba ją trzymać, chociaż parzy palce.

    źródło: NKJP: Ewa Nowacka: Emilia z kwiatem lilii leśnej, 1993

    Idzie zima, nie ma na to rady. A jeszcze w ubiegłym tygodniu wydawało się, że w tym roku nawet o przymrozkach nie będzie mowy, a co dopiero o czymś poważniejszym.

    źródło: NKJP: Władysław: Idzie zima, Dziennik Łódzki, 2005-11-08

    - Ale już wiem, wyjdzie pan przez okno! Tu chyba nie jest bardzo wysoko? I zaraz podbiegł do okna, żeby się przekonać. Ale niestety! Okno znajdowało się na pierwszym piętrze i nie było mowy, aby skakać z takiej wysokości.

    źródło: NKJP: Maria Krüger: Karolcia, 1959

    [...] gdy Diana została sama, trochę się nią zajęła. O prawdziwej opiece nie mogło być mowy, ponieważ Irena, przez lata dręczona przez męża pijaka, musiała zadbać o siebie, ale czasami dzwoniła do dziewczyny, zbierała dla niej ciuchy i przynosiła torby z jedzeniem.

    źródło: NKJP: Paulina Grych: Schiza, 2008

    Ja jednak mam dobrą pamięć do twarzy i sylwetek. Widziałam cię ze wzgórza Sodden. - A zatem nie może być mowy o pomyłce - Fringilla Vigo dumnie uniosła głowę, powiodła oczami po wszystkich. - Byłam pod wzgórzem Sodden.

    źródło: NKJP: Andrzej Sapkowski: Chrzest ognia, 1996

    [...] w ogóle nie może być mowy, by filozofia (która przecież rozpoczyna od krytyki poznania i we wszystkim, czym poza tym jest, zakorzeniona jest w krytyce poznania) miała kierować się metodycznie (albo wręcz rzeczowo) według nauk ścisłych, by miała sobie stawiać ich metodykę za wzór [...].

    źródło: NKJP: Ireneusz Bittner: Współczesna antropologia filozoficzna : typologia nurtów, prezentacja stanowisk, wybór tekstów, 1999

  • typ frazy: fraza zdaniowa

    ndk, odmienny: nie ma
  • bez ograniczeń + nie ma mowy +
    o CZYM
    bez ograniczeń + nie ma mowy +
    żeby ZDANIE
Data ostatniej modyfikacji: 11.10.2017