ktoś dał posłuch komuś/czemuś

  • książk.  ktoś uznał, że dana osoba lub grupa osób ma rację lub coś jest słuszne i dlatego okazał posłuszeństwo albo zaufanie
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Ocena i wartościowanie

    wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia

    • ktoś dał posłuch doradcom; orędownikom, zwolennikom czegoś; argumentacji; namowom, podszeptom, sugestiom; plotkom, pogłoskom
  • Kult doświadczenia podpowiada nam, aby w podróży przez życie zagarniać wszystko, co się da. Jeśli damy posłuch orędownikom i wyznawcom tego kultu, upodobnimy się do tych, którzy sięgając po wszystko, niczego nie zyskują.

    źródło: NKJP: Elżbieta Ryszka: Zwyczajne szczęście, 2004

    [...] by naprawić błąd tamtej niewiasty, matki rodzaju ludzkiego, co stojąc pod drzewem dała posłuch wężowi, Maryja także stanęła pod drzewem, lecz Krzyża, ofiarowując za winy człowiecze najdroższego swego Syna [...].

    źródło: NKJP: Zofia Kossak: Błogosławiona wina, 1953

    Kapłan nie dał posłuchu plotkom, jakoby Najwyższy Zebon był obdarowany niezwykłą mocą, a jeśli nawet, to musiała ona pochodzić od Boga.

    źródło: NKJP: Iwona Surmik: Ostatni smok, 2005

    Obecna koalicja podpuściła też obywateli mówiąc, że istnieje możliwość udzielania jeszcze większej pomocy niż dotychczas. [...] Obywatele dali też posłuch partiom populistycznym, które podkreślając, że jest duża bieda, nawołują do zrobienia porządku z całą klasą polityczną.

    źródło: NKJP: Redakcja: Czy Polska wciąż jest socjalistyczna?, Tygodnik Ciechanowski, 2002-03-17

    Nie udało się im jednak poderwać miejscowych Awarów do walki. Co więcej, tutejsi górale nie tylko nie dali posłuchu przybyszom, ale zwrócili się przeciw nim.

    źródło: NKJP: Wojciech Jagielski: Wieże z kamienia, 2004

  • typ frazy: fraza czasownikowa

    dk, npch; odmienny: dać

    odpowiednik aspektowy: ktoś daje posłuch komuś/czemuś

Data ostatniej modyfikacji: 19.10.2015