-
2.
coś wzbudziło podejrzenia -
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Działalność intelektualna człowieka
nazwy działań intelektualnych człowieka -
- coś dało do myślenia dużo, sporo, trochę, wiele
-
Jestem coraz bardziej załamana. Czemu Marcin wybrał właśnie mnie? Mógł mieć piękniejszą, młodszą i nie taką zazdrosną. Właściwie kłócimy się prawie codziennie. Po awanturze on znika na długie godziny. Kiedyś wyszedł bez komórki. Przeczytałam jego SMS-y. Jeden z nich dał mi do myślenia: „Jesteś wspaniały”. Czy po czymś takim można spać spokojnie? On na pewno kogoś ma!
źródło: NKJP: Naj, 2003
Teoretycznie właściciel lokalu może zatrudnić psychopatę albo byłego recydywistę. W La Mirage jeden z aresztowanych ochroniarzy był wcześniej karany za rozbój. Mimo to przez dwa lata chodził do szkoły detektywistycznej. Nie udało mu się jednak zdobyć licencji ochroniarza. Ale to nie dało do myślenia właścicielom lokalu. - Znałam tego chłopaka i ufałam mu - tłumaczyła po zdarzeniu Stefania Silvestri, współwłaścicielka dyskoteki.
źródło: NKJP: Ozon, 2005
Czy Zofia naprawdę nie wiedziała, co się dzieje między jej mężem i przyjaciółką? Córka Maria Ludwika twierdzi, że była tego absolutnie nieświadoma. Może zwiodło ją bliskie pokrewieństwo, ale powinny dać do myślenia utwory męża, w których motyw trójkąta, zdrady żony i kochanki jest stale obecny.
źródło: NKJP: Joanna Podgórska: Malinowe kochanki, Polityka, 2006-12-23
Jakubczak obrócił się w tamtą stronę, zasalutował mówiącemu, następnie zbliżył się do niego na regulaminową odległość. Korzenny zapach bijący od porucznika owionął kapitana i dał mu do myślenia. Wypiłeś cóś? - spytał. Jedno piwko... - Indagowany skromnie zatrzepotał rzęsami.
źródło: NKJP: Robert Urbański; Jacek Kondracki: Operacja „Dunaj”, 2009
– To kuzynka pana Małkosza. – Dopiero skrzekliwy głos gospodyni uświadomił mi, jak cicho było przez chwilę. – Nie jest tu zameldowana, bo tylko zajrzała z wizytą. – Kuzynka – mruknął Hydzik trochę sceptycznie. Ta kołdra na podłodze dała mu do myślenia, ale wchodzące w grę wyjaśnienia były skrajnie różne.
źródło: NKJP: Artur Baniewicz: Góra Trzech Szkieletów, 2003
-
typ frazy: fraza czasownikowa
dk, npch; odmienny: daćodpowiednik aspektowy: coś daje do myślenia
-
+ coś dało do myślenia + (KOMU)