podmiot liryczny

ja liryczne

  • lit.  postać wykreowana przez autora utworu poetyckiego, z punktu widzenia której są w nim przedstawiane wydarzenia, oceny i stany emocjonalne
  • Termin z zakresu teorii literatury, definiowany odmiennie przez różnych autorów.

    • ja liryczne
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Działalność artystyczna człowieka

    literatura

  • Dawid, a ściślej mówiąc, na jego wzór wykreowany podmiot liryczny, podejmuje ton pokutny, odrzuca bunt, ale w swojej samotności zachowuje wszystko z postawy dumnego twórcy.

    źródło: NKJP: Jerzy Ziomek: Renesans, 1973

    Gałczyński wzrusza się. Wzruszać pragnie czytelnika. Dba, ażeby czytelnikowi były wiadome osobiste przyczyny jego wzruszeń - żona, kot Salomon, kominek, pokój poety, Wilno. Śmiało z siebie samego czyni podmiot liryczny utworów.

    źródło: NKJP: Kazimierz Wyka: Rzecz wyobraźni, 1959

    Dawniejsze opracowania to przeważnie pseudonaukowe[...] rozprawki, a raczej impresje [...], których przedmiotem są: [...] wrażenie wywoływane przez utwór w duszach i świadomości czytelników oraz analiza stanów psychicznych podmiotu lirycznego.

    źródło: NKJP: Zbigniew Lisowski: Poznawanie poezji: interpretacje, 2008

    W dwu pierwszych zbiorach poety, w Czyhaniu na Boga i Sokratesie tańczącym, kierunek rozwoju poety odczytać się daje przede wszystkim wedle ekspresjonistycznych manifestów ja lirycznego, zaplątanych w wielokierunkową dynamikę życia.

    źródło: NKJP: Kazimierz Wyka: Rzecz wyobraźni, 1959

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m3, odmienny:  podmiot ,  liryczny 
Data ostatniej modyfikacji: 04.11.2015