ktoś stula uszy

ktoś stula uszy po sobie

 • ktoś staje się bardziej pokorny i potulny w danej sytuacji niż był przedtem
  • ktoś stula uszy po sobie
  • ktoś tuli uszy
  • ktoś tuli uszy po sobie
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

  Ocena i wartościowanie

  wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia

 • synonimy:  ktoś podkula ogon
 • Sposób bycia i rządzenia obecnej wicedyrektorki skutecznie podzieliło grono pedagogiczne na uprzywilejowanych i pozostałych. Aby znaleźć się w gronie wybrańców wystarczy tylko nie sprzeciwiać się w niczym pani wicedyrektor i stale stulać uszy.

  źródło: NKJP: sc, Co Tydzień Jaworzno, 2003-05-21

  [...] odkąd Gondera jest w Wilczkowie, wszyscy są zachwyceni tą zoologią. [...] Faktem jest, że co jakiś czas na gwałt zaczyna pytać na wyrywki z książki, zadaje do domu całe rozdziały i wpada w rozpacz, bo zdaje mu się, że nic nie umieją. Klasa markotnieje i przycisza się wtedy, stula uszy i... wybacza to panu Gonderze. Trudno, ostatecznie jest przecież także i nauczycielem.

  źródło: NKJP: Edmund Niziurski: Księga urwisów, 1954

  A dlaczego Rosja może sobie chcieć i koniec końców wszyscy (liczący się na świecie) stulą uszy po sobie i przytakną lub przynajmniej nie zaprzeczą? Bo ma zdolnych i piekielnie skutecznych polityków.

  źródło: NKJP: Internet

  My, starsi, jesteśmy dla nich żałosnym przykładem pokolenia, które przegrało na wszystkich odcinkach. Hasła, które w praktyce zawiodły, rezygnacja i krycie głowy w ciepły, mięciutki piasek dobrobytu. [...] Bądźmy zatem sprawiedliwi. Tylko nie przyznawajmy się do tego zbyt układnie, tuląc uszy w obecności naszych następców. I tak — poniekąd słusznie — zwalają na nas winę za stan obecny i za to na dodatek, co się wydarzyło ileś lat temu.

  źródło: NKJP: Andrzej Kuśniewicz: Trzecie królestwo, Miesięcznik Literacki, 1970-03

  [...] to nic nowego: odkąd ten wicepremier wisi na rządowej posadzie, zawsze grozi, ale w ostatniej chwili tuli uszy po sobie i wszystko zostaje po staremu.

  źródło: NKJP: Jerzy Surdykowski: Żarówka OSRAM, Gazeta Krakowska, 2006-09-11

 • typ frazy: fraza czasownikowa

  ndk, npch; odmienny: stulać

  odpowiednik aspektowy: ktoś stulił uszy

Data ostatniej modyfikacji: 18.07.2017