ktoś schodzi z oczu komuś

 • ktoś unika kontaktu z kimś
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

  Relacje międzyludzkie

  określenia relacji międzyludzkich

 • Teściowa natomiast była i jest tak zapatrzona w Stanisława, że staje zawsze po jego stronie, a mnie radzi bym razem z dziećmi schodziła mu z oczu, przeczekała, aż wytrzeźwieje, bo taka jest rola żony.

  źródło: NKJP: A.Fidrysiak: Ofiara wieloletniej małżeńskiej przemocy przerywa milczenie, Tygodnik Ciechanowski, 2007-01-29

  Nie podejmowałem dyskusji i w ogóle schodziłem ojcu z oczu, a posiłki jadałem najczęściej w barach mlecznych.

  źródło: NKJP: Jerzy Stawiński: Piszczyk, 1997

  Dzieci przemykały między nimi ostrożnie, w strachu o towar i o pieniądze. Ograbione i poturbowane, chlipały po kątach i schodziły z oczu zaharowanym matkom, pochylonym nad baliami z praniem, które nigdy się nie kończyło.

  źródło: NKJP: Magdalena Tulli: W czerwieni, 1998

  Wyzywała go od najgorszych, rzucała w niego różnymi przedmiotami, a czasem biła, czym popadło. Adam starał się schodzić jej z oczu, uciec, ale zawsze go dopędziła i skulonego gdzieś w kącie tłukła, ile jej sił starczyło.

  źródło: NKJP: mElodia: Mamusia moja ukochana, Pinezka.pl, 2004-07

  Karolina była naprawdę przerażona skutkami swego wygłupu. To nie było ciche potępienie i pewien ostracyzm, jakiego doznała w Avonside. To była powszechna nagonka! Na Uczelnię wpadała jedynie na krótko, siedząc cichutko w pokoju i prawie z nikim się nie widując, w domu też starała się schodzić wszystkim z oczu.

  źródło: NKJP: Elżbieta Hajnicz: Poza nurtem czasu, 1996

 • typ frazy: fraza czasownikowa

  ndk, npch; odmienny: schodzić

  odpowiednik aspektowy: ktoś zszedł z oczu komuś

Data ostatniej modyfikacji: 16.10.2014