coś wpada w ręce komuś

 • ktoś przypadkiem, bez żadnych specjalnych starań, trafia na coś
 • ATEMATYCZNY

  • coś wpada w ręce komuś samo
 • Odrzuca mnie od takich tytułów. I oto wpada mi w ręce tomik wierszy zatytułowany „Ziarno miłości”. Zemdliło mnie w pierwszej chwili, ale jakoś się przemogłem i zacząłem czytać. I dobrze zrobiłem. Niewiele brakowało, a zlekceważyłbym garść dobrych wierszy.

  źródło: NKJP: Antoni Kawczyński: Miłosne tytuły, Mazowieckie To i Owo, 2004-09-16

  Byłem małym chłopcem, kiedy dziadek przywiózł mi z zagranicy pierwszy firmowy długopis. [...] Nie myślałem wtedy o tym, żeby zostać kolekcjonerem. Ale jak wpadała mi w ręce jakaś reklamówka, wkładałem ją do kubka. Kiedy miałem ok. 100 długopisów postanowiłem je posegregować.

  źródło: NKJP: Anna Kamela: Tak, słucham..., Metropol, 2001-12-04

  Janusz D. spojrzał na zegarek, ale miał czas i nie mógł pozwolić, by dzieciak się zabił! Złapał leżący na ziemi kawał żelastwa (potrzebne do ratowania akcesoria zawsze same wpadały mu w ręce), kazał kilku mężczyznom biec za sobą, prowadzić pod drzwi.

  źródło: NKJP: S. S: Zostań moją żoną, Mazowieckie To i Owo, 2001-09-12

  Fraszki nigdy nie ciągnęło do czytania kolorowych, kobiecych pism. Po prostu nie znajdowała tam nic dla siebie. Owszem od czasu do czasu wpadał jej w ręce jakiś magazyn. Czytanie o kolejnym romansie kogoś tam, rozwodzie, udanej, nieudanej kreacji na jakimś czerwonym dywanie, to strata czasu.

  źródło: Internet: www.kobietarenesansu.blogspot.com

  Ciężko trzeba walczyć o takie pamiątki? - Traktuję to hobby na tyle lekko, że nie szukam na takich targowiskach nic na siłę - wtedy coś samo wpada mi w ręce.

  źródło: NKJP: Julian Wojcieszczyk: Drzemie we mnie dziecko, Dziennik Łódzki, 2004-07-10

 • typ frazy: fraza czasownikowa

  ndk, npch; odmienny: wpadać

  odpowiednik aspektowy: coś wpadło w ręce komuś

Data ostatniej modyfikacji: 08.10.2014