-
1.
uplecione z kwiatów lub ziół niewielkie kółko wkładane na głowę przez dziewczęta jako ozdoba lub stosowane jako dekoracja czegoś -
CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA
Ubranie
ozdoby i dodatki -
hiperonimy: ozdoba
-
- dziewczęcy, dziewiczy, panieński; dożynkowy, sobótkowy, świętojański, ślubny, tradycyjny; mirtowy, papierowy, ruciany; biały, kolorowy, zielony; najładniejszy, najpiękniejszy, oryginalny wianek
- wianek z (drobnych, polnych, świeżych) kwiatów, z mirtu, z rozchodnika, z róż, z ruty, ze stokrotek, z ziół
- wianek ze świeczkami
- wianek na głowie, we włosach
- wianek i welon, wianki i bukieciki
- konkurs wianków
- dziewczęta, panny z wiankami
- dziewczęta, dziewczynki w wiankach
- wianek zsunął się; wianki popłynęły; wiszą gdzieś
- nosić; wkładać, zakładać, zdjąć/zdejmować; robić, pleść, upleść, uwić, wić wianek; puszczać, rzucić/rzucać, wrzucać wianki (na wodę)
- ozdobiony wiankiem
-
XIX-wieczna moda ubierała młode kobiety w powłóczyste suknie z ogonami, długie welony z obowiązkowym wiankiem we włosach.
źródło: NKJP: (WT): Ślubne mini, Dziennik Polski, 2001-04-28
Panna Wandzia zakręciła mi gorącymi rurkami francuskie loki i pomogła mi uwić wianek z mirtu i lewkonii. Pierwsza komunia była tego roku w Kaliszu szczególnie uroczysta, bo zbiegła się z wizytą biskupa, który przybył na zaległe z powodu wojny bierzmowanie.
źródło: NKJP: Henryk Grynberg: Życie ideologiczne, osobiste, codzienne i artystyczne, 1998
Będą śpiewali wokół namiotów i instalacji, które służą sztuce lub same są sztuką, a o północy pójdą nad Wełtawę, aby spuścić na wodę wianki ze świeczkami.
źródło: NKJP: Małgorzata Szejnert: Sen nocy letniej, Gazeta Wyborcza, 1992-07-04
Na ścianie wisiały jarmarczne obrazki upstrzone przez muchy, a nad łóżkiem w wianku z papierowych kwiatów - fotografia młodej dziewczyny.
źródło: NKJP: Jan Brzechwa: Gdy owoc dojrzewa
Dziewczęta plotły wianki, w których na środku umieszczały świecę. Wianki te puszczały na wodę i jeśli wianek płynął bez przeszkód, oznaczało to szybki ślub i szczęśliwe życie. Jeśli zaś wianek utknął w zaroślach lub świeca zgasła, wróżyło to niepomyślność dla miłosnych planów.
źródło: NKJP: Tomasz Gos: Urlop zaplanuj na lipiec, prasa, 2006
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m3
liczba pojedyncza liczba mnoga M. wianek
wianki
D. wianka
wianków
C. wiankowi
wiankom
B. wianek
wianki
N. wiankiem
wiankami
Ms. wianku
wiankach
W. wianku
wianki
-
Zleksykalizowane pierwotne zdrobnienie od psł. *věnъ ‘splot kwiatów, gałązek, ziół zwinięty w kółko, wianek’ (> pol. dawne wian ) z przyrostkiem -ek (< *-ъkъ). Por. wieniec