ktoś/coś naraża na szwank coś/kogoś
ktoś/coś wystawia na szwank coś/kogoś
-
książk. ktoś lub coś powoduje, że czemuś lub komuś grozi niebezpieczeństwo lub zniszczenie
-
- ktoś/coś wystawia na szwank coś/kogoś
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Relacje międzyludzkie
określenia relacji międzyludzkich
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Zasady współżycia społecznego
zachowania i wyrażenia nieakceptowane społecznie -
- ktoś/coś naraża na szwank czyjeś zdrowie, życie; autorytet, dobre imię, godność, honor, reputację, wiarygodność, zaufanie; bezpieczeństwo; interes; finanse
-
Tego rodzaju usługi, wprowadzone w 1777 r., nie utrzymały się długo, gdyż lektykarze - jak pisze Anna Berdecka, znawczyni życia codziennego tych czasów - „będąc często w stanie nietrzeźwym, upuszczali laski do niesienia, w zimie zaś ślizgali się na oblodzonej, nierównej jezdni i upadając narażali na szwank podróżującego.
źródło: NKJP: Stanisław Milewski: Taksówki na owies, Polityka, 2005-10-15
[...] przepis chroni interes pośrednika, który stwarzając portfel klientów, spowodował równocześnie przysporzenie korzyści zakładowi ubezpieczeń. Inne rozwiązanie narażałoby na szwank interes finansowy i zawodowy agenta.
źródło: NKJP: Sławomir Dąblewski: Zakaz konkurencji w umowie agencyjnej, Gazeta Ubezpieczeniowa, 2003-04-15
Chcę zapytać o to, jaki jest stan stosunków gospodarczych z państwami zza naszej wschodniej granicy, głównie z Rosją. [...] stan tych stosunków był narażany na szwank za każdym razem przez różne polityczne akcje, a to spalenie flagi, a to łapanie szpiega, a to pobicie obywateli rosyjskich na granicy [...].
źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 18.01.2001
Można się jednak trochę pogubić, gdy widoczne stają się różne napięcia wewnątrz instytucji Kościoła, [...] między biskupem a księdzem mu podległym, który publicznie mówi bulwersujące słowa i wystawia na szwank autorytet swojego przełożonego.
źródło: NKJP: Mariusz Janicki, Wiesław Władyka: Wolę wolność od wygód, Polityka, 2006-09-23
Uwiązani do biurek i komputerów przesiadujemy przy nich tysiące godzin, wystawiając na szwank własne zdrowie. Jedynym ratunkiem jest jak najczęstsze zmienianie pozycji w ciągu dnia [...].
źródło: NKJP: (goc): Ruszaj się, Dziennik Zachodni, 2002-09-21
-
typ frazy: fraza czasownikowa
ndk, pch; odmienny: narażaćodpowiednik aspektowy: ktoś/coś naraził/naraziło na szwank coś/kogoś