coś jest w dobrym tonie

coś należy do dobrego tonu

 • coś jest zgodne z zasadami, zwyczajami lub modami panującymi w danym środowisku
  • coś należy do dobrego tonu
 • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

  Zasady współżycia społecznego

  zwroty grzecznościowe i zachowania akceptowane społecznie

 • W projekcie zaproszenia nie musimy ściśle przestrzegać reguł. Ważne, by oddawało ono charakter imprezy. Np. na zaproszeniu na urodziny małego dziecka w dobrym tonie jest umieścić zdjęcie pociechy, baloniki, tort ze świeczkami. Natomiast zaproszenia oficjalne, biznesowe powinny być proste i eleganckie.

  źródło: NKJP: Enter, 2004-03

  Także u nas, zanim zobaczyliśmy program „Big Brother”, wysłuchiwaliśmy zwierzeń osób publicznych na temat ich romansów albo dziennikarki prowadzące programy bez zażenowania rozbierały się w „Playboyu” - może to nie jest w dobrym tonie, ale wolno im.

  źródło: NKJP: Juliusz Machulski: Amazonka do wyboru, Polityka, 2001-07-14

  Mało jednak kto pamięta, iż to małe miasteczko było w dwudziestoleciu międzywojennym jedną z najbardziej popularnych miejscowości. Ówczesny Sulejówek był oazą dla polityków, artystów oraz ludzi interesów. Właśnie wtedy ta mała miejscowość tętniła pełnią życia. W dobrym tonie było posiadanie willi w podwarszawskim Sulejówku.

  źródło: NKJP: Jakub Dziedzic: Jędrzej Moraczewski - w cieniu Marszałka, Lokalna, 2002-09-02

  Glamour to błysk i przepych. Utrzymuje się trochę w klimatach retro, rodem ze starych hollywoodzkich filmów. Ubierając się w tym stylu, możesz wyglądać trochę jak diva z dawnych lat. W dobrym tonie będą efektowne broszki w kształcie kwiatów, pastelowe kobiece sukienki, aksamitne torebki, pelerynki, długie rękawiczki, fantazyjne mocno mieniące się naszyjniki, wieczorowe małe torebeczki i kopertówki.

  źródło: NKJP: Izabela Jabłonowska: Ubierz się w uśmiech Stylowo i modnie, 2010

  Nawet w najbardziej odległym zakątku ziemi znajomość języka europejskiego należała wówczas do dobrego tonu, świadczyła o starannym wychowaniu, a często była życiową koniecznością, podstawą awansu i kariery czy choćby warunkiem, aby uważali nas za człowieka.

  źródło: NKJP: Ryszard Kapuściński: Szachinszach, 2005

  - W Japonii do dobrego tonu należy zapraszanie swojego szefa na sesje karaoke. Gdy boss zaczyna śpiewać, należy - w zależności od interpretowanego przez niego utworu - ekspresyjnie okazywać wzruszenie, radość, smutek i całą gamę innych uczuć, które mają przekonać pryncypała, że ma i talent, i siłę oddziaływania na ludzkie dusze.

  źródło: NKJP: Praca: Wazeliniarstwo, CKM, 2000-05

 • typ frazy: fraza czasownikowa

  ndk, npch; odmienny: być
Data ostatniej modyfikacji: 04.06.2014