ktoś podaje tyły

  • książk.  ktoś ucieka lub wycofuje się ze strachu
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Stany psychiczne człowieka

    zachowania emocjonalne

  • Nie ma zaś trudniejszej do pokonania armii niż wojsko, które nie ucieka. Zwykły żołnierz, gdy widzi padających towarzyszy, gdy czuje zapach Czarnej Róży, gdy otaczać go zaczyna tłum wrogów - podaje tyły. W panice lub nie, ustępuje pola, jeden, drugi, dziesiąty, a potem już nikt nie potrafi tego zatrzymać; kto tylko może, bierze nogi za pas.

    źródło: NKJP: Tomasz Kołodziejczak: Krew i kamień, 2003

    [...] w epoce napoleońskiej [...] do prawdziwej walki wręcz dochodziło rzadko, z reguły w terenie trudnym, lub jeśli obie strony dysponowały zdeterminowanymi, elitarnymi oddziałami (lub byli to Rosjanie i Polacy). Najczęściej jednak jedna ze stron podawała tyły, nie wytrzymując psychicznie.

    źródło: NKJP: Internet

    Bogiem a prawdą, wielkiej wyrwy w życiu sportowym III RP ta dymisja nie czyni, zwłaszcza że następca znalazł się migiem. Zostanie jeno spory kac w niektórych kręgach i związkach sportowych, którym podający tyły minister poczynił sporo obietnic.

    źródło: NKJP: Ryszard Niemiec: Powrót do Piły?, Gazeta Krakowska, 2005-04-29

    E tam, nie warto - nie warto podawać tyłów tylko dlatego, że komuś chorobliwie wyśniło się, że jak Ciebie nazwie chamem i spodli, to sam
    wyda się nam wszystkim ideałem.

    źródło: NKJP: Internet

  • typ frazy: fraza czasownikowa

    ndk, npch; odmienny: podawać

    odpowiednik aspektowy: ktoś podał tyły

Data ostatniej modyfikacji: 12.02.2015