coś trafia do przekonania komuś
coś przemawia do przekonania komuś
-
coś zostaje uznane przez kogoś za słuszne lub odpowiednie
-
- coś przemawia do przekonania komuś
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Ocena i wartościowanie
wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia -
- coś słabo trafia do przekonania komuś
- argument, argumentacja; rozumowanie, wywód; interpretacja; projekt trafia do przekonania komuś
-
Marta oświadcza, że też chciałaby odwiedzić Annę. Anna nie może się na to zgodzić. [...] Odpowiada, że nie chce iść z Martą do własnego domu, bo rodzice, a zwłaszcza matka, są strasznymi drobnomieszczanami. I Anna nienawidzi swojej matki. Argument o nienawiści trafia Marcie do przekonania.
źródło: NKJP: Monika Rakusa: Żona Adama, 2010
Człowiek o dobrym smaku nie może traktować zbyt poważnie rezultatów oficjalnego nacisku w dziedzinie kulturalnej, jakkolwiek oklaskuje wiersze, pisze pochlebne recenzje z wystaw malarskich i udaje, że plany ponurej, ciężkiej architektury nowych budynków bardzo trafiają mu do przekonania.
źródło: NKJP: Czesław Miłosz: Zniewolony umysł, 1951
Rozumowanie oparte jest na słusznym założeniu, że im Polska będzie bardziej niepodległą tym społeczeństwo będzie mniej antysowieckie.
Rosjanom jednak ten typ rozumowania nie trafia do przekonania.źródło: NKJP: Juliusz Mieroszewski: Kwestia rosyjska, Kultura, 1956-11
Wiedział też, że ciało można ozdobić. Jemu akurat trafiało do przekonania harmonijne połączenie dwu efektów: zgrabny muskuł i gustowna dziara.
źródło: NKJP: Robert Urbański, Jacek Kondracki: Operacja „Dunaj”, 2009
Projekty te, dyskutowane od r. 1835, mało jakoś przemawiały do przekonania romantykom. Raziły ich gospodarczą trzeźwością.
źródło: NKJP: Stanisław Wasylewski: Życie polskie w XIX wieku, 2008
[...] uznanie wieku 19–25 lat, jako najlepszego na urodzenie dzieci, wielu osobom nie przemawia do przekonania. – Dzieci nie powinny mieć dzieci – krótko sumuje swoje studenckie macierzyństwo redakcyjna koleżanka.
źródło: NKJP: (MEI): Żłobki dla studentów, Gazeta Krakowska, 2007-08-04
-
typ frazy: fraza czasownikowa
ndk, npch; odmienny: trafiaćodpowiednik aspektowy: coś trafiło do przekonania komuś