w miasto

 • pot.  w celu dobrej zabawy, zwykle upicia się
 • CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA

  Czas wolny

  rozrywka

  • pójść/iść, ruszyć/ruszać w miasto
 • Dla przeciętnego Norwega mały drink wieczorem to luksus, a piwo po pracy pije się tylko w piątki. Jednak właśnie w te piątki i środy, nazywane „małymi sobotami”, Norwegowie „idą w miasto” i bawią się do białego rana.

  źródło: NKJP: Sekret czerwonych nosów, Dziennik Polski, 1999-05-11

  Wieczorem, razem z czterema kadrowiczami, ruszył „w miasto”. Pierwsza była dyskoteka Pokusa. Dziś jest tu lombard. - Pili dużo - wspomina były barman, który wtedy obsługiwał warszawskich sportowców.

  źródło: NKJP: Małgorzata Goździalska, Piotr Głuchowski, współpraca Marek Górlikowski-Leniarski: Same pięści, Gazeta Wyborcza, 1997-01-07

  Myślisz, że aby pozostać w tej stylistyce, powinienem wtedy wciągnąć dwie działki amfy i pójść w miasto? Ja też tak myślałem, ale było trochę inaczej.

  źródło: NKJP: Mariusz Cieślik: Śmieszni kochankowie, 2004

  Rozmawiałem też z jego sąsiadem, tym kolegą od butelki. Dziś jeszcze nie ruszył w miasto. Wczoraj nie pili razem, ale widział Staszczyka wychodzącego rano z domu do tramwaju.

  źródło: NKJP: Tomasz Konatkowski: Przystanek Śmierć, 2007

  Pamiętam, że przed laty z Wiesiem Dymnym chodziliśmy na sylwestra do Piwnicy pod Baranami, stamtąd ruszaliśmy w miasto - odwiedzaliśmy wszystkie kluby studenckie i wesołe miejsca.

  źródło: NKJP: Bale są dzisiaj bogate, zimne i puste..., Dziennik Polski, 1999-12-28

 • typ frazy: fraza przysłówkowa

  ndm

 • Cz + w miasto + bez ograniczeń
Data ostatniej modyfikacji: 27.10.2010