majaczenie drżenne
majaczenie alkoholowe
-
med. ostra psychoza pojawiająca się u alkoholików, objawiająca się drżeniem mięśni oraz omamami wzrokowymi, słuchowymi i dotykowymi
-
- majaczenie alkoholowe
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA
Choroby i ich leczenie
uzależnienia -
synonimy: biała gorączka
delirium tremens
hiperonimy: psychoza
-
- objawy majaczenia drżennego
- mieć majaczenie drżenne
-
Majaczenie drżenne jest spostrzegane w toku abstynencji, w drugiej lub trzeciej dobie od odstawienia alkoholu. Charakterystyczne dla tej psychozy alkoholowej są zaburzenia świadomości.
źródło: NKJP: Marek Jarosz: Nasze zdrowie - Co Każdy powinien wiedzieć o chorobach psychicznych, 2004
[...] właśnie obchodzono tydzień czy miesiąc walki z alkoholizmem i zgromadzono na sali wszelkie eksponaty mające od pijaństwa odstraszyć – plakaty, zdjęcia, wyjątki z podręcznika neurologii i psychiatrii. Opisano tam objawy majaczenia drżennego i psychozy Korsakowa [...].
źródło: NKJP: Witold Horwath: Seans, 1997
W przebiegu zespołu abstynencyjnego u około 15% alkoholików pojawia się wspomniane już majaczenie drżenne (delirium tremens), które ma zazwyczaj bardzo dramatyczny przebieg. Cechuje się zaburzeniami świadomości i postrzegania, chory widzi małe poruszające się zwierzęta (przysłowiowe „białe myszki”) lub nici.
źródło: NKJP: Lidia Cierpiałkowska: Psychopatologia, 2009
Są to zespoły otępienne (otępienie starcze; Alzheimer; otępienie po urazach i nowotworach mózgu). Chory opuszcza dom i błądzi. Nie pamięta, kim jest i skąd pochodzi. Inaczej jest w przypadku katatonii, zespołu onirycznego, fug histerycznych, dysocjacji świadomości i majaczeń alkoholowych. Wspólną cechą tych schorzeń jest lęk. Chory wychodzi z domu, czegoś się boi i ucieka.
źródło: NKJP: Wojciech Tochman: Zginął mi człowiek, Gazeta Wyborcza, 1993-12-18
Czy miałeś kiedykolwiek delirium tremens (majaczenie alkoholowe), nasilone drgawki, czy słyszałeś głosy lub widziałeś nie istniejące rzeczy po nadużyciu alkoholu?
źródło: NKJP: Anna Dodziuk, Włodzimierz Kamecki: Wyjść z matni: proste rozmowy o zgubnym nałogu, 1994
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
n2, odmienny: majaczenie , drżenne