trafiony zatopiony

  • taki, który okazał się wyjątkowo udany, zgodny z oczekiwaniami
  • Zapisywane też w postaci: trafiony-zatopiony lub trafiony, zatopiony.

  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Ocena i wartościowanie

    słownictwo oceniające

  • - We wtorek mówiłeś, że dziś, czyli we czwartek, umówisz się ze mną na randkę. Obiecywałeś nie wiadomo co - przypomina Aga.
    Trafiony zatopiony. Wstyd mi się robi.
    - Przepraszam - mówię. - Naprawdę przepraszam.

    źródło: NKJP: Tomasz Kwaśniewski: Dziennik ciężarowca, 2007

    Rynek z kawiarenkami? No ładny, ale w Warszawie też taki mają... Zalew? Super, to dobry pomysł. Hmm, ale moja przyjaciółka ciągle siedzi na Mazurach, na pewno jej tym nie zaimponuję. Bazylika? Jest, trafiony zatopiony, bazylika jest super!

    źródło: NKJP: Turysta się nie zdziwi, Tygodnik Rybnicki, 2007-05-21

    Chwalą się w swej reklamie: „Stworzyliśmy mleko idealne...”. Proszę, a ludziom się zawsze wydawało, że od stwarzania jest Stwórca. Zresztą nawet ateista orzeknie, że mleko produkuje krowa wyspecjalizowana przez ewolucję, a następnie hodowlę. Jeśli mleko „stworzyła” fabryka, nie może ono być naturalne, to ersatz, czyli podróba. Trafieni, zatopieni.

    źródło: NKJP: Andrzej Górny: Pozory mylą, Słowo Polskie Gazeta Wrocławska, 2006-12-02

    Reklamować może prawie każdą branżę, no, może poza proszkami do prania, ale wszystko zależy od tego, jak to zostanie przedstawione – tłumaczy Rykowski. – Zresztą Adam ma na koncie jeden sukces. Red Bull, który kojarzy się z lataniem, to jest to. Trafiony–zatopiony. Lepiej się nie da.

    źródło: NKJP: Przemysław Franczak: Małysz znowu skoczy na pocztę, Gazeta Krakowska, 2007-03-30

    W horoskopie znalazło się skądinąd zjadliwe zdanko o skrytości, jakiej wymaga realizacja moich życiowych projektów: są tam bowiem różne rzeczy obawiające się światła dziennego. Racja, niestety. Trafiona, zatopiona! Ale żeby od razu snobizm?! Snobką nie jestem na pewno.

    źródło: NKJP: Anna Bojarska, Maria Bojarska: Siostry B., 1996

  • typ frazy: fraza przymiotnikowa

    odmienny: trafiony, zatopiony
    Używane zwykle formy M.
  • Sformułowanie pochodzi z gry w statki, polegającej na odnalezieniu statków ukrytych na planszy przez przeciwnika poprzez zgadywanie pól, na których statek się znajduje.

Data ostatniej modyfikacji: 12.10.2018