rzeczywistość skrzeczy

  • książk.  używane w sytuacji podkreślenia wyraźnej różnicy między oczekiwaniami, stereotypami i marzeniami a tym, co istnieje obiektywnie
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Ocena i wartościowanie

    słownictwo oceniające

  • W tej sytuacji producenci win postanowili przejść do kontrataku: rozpowszechniają tanie broszury pokazujące dobroczynne skutki picia wina w umiarkowanych ilościach, rozwieszają plakaty reklamowe zachęcające do spożycia kieliszka bordeaux. Tu jednak rzeczywistość skrzeczy: we Francji obowiązuje zakaz reklamowania wszelkich napojów alkoholowych w miejscach publicznych i w telewizji.

    źródło: NKJP: Krzysztof Rutkowski: Pasaż pijany, Gazeta Wyborcza, 1996-11-12

    Biały - głosi stereotyp - raczej nie wygra maratonu; Etiopczyk, choćby nie wiem jak trenował, nie zwycięży w sprincie. Ale rzeczywistość skrzeczy. Biali - choćby Brytyjka Paula Radcliffe - wygrywali maratony.

    źródło: NKJP: Dariusz Rosiak: Kury i inne ptaki, Polityka, 2003-09-06

    Prawo nadąża, tylko że rzeczywistość skrzeczy. Na nic nie zdadzą się górnolotne zapewnienia w preambule projektu, że od wieków należymy do rodziny państw europejskich i że zawsze zmierzaliśmy do urzeczywistnienia ideałów i zasad.

    źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 21.01.1993

    Częstochowski dworzec miał być wizytówką miasta. Obszerny, o kubaturze 48 tys. 780 m3 powierzchni użytkowej 6898 m2, imponujący lustrami elewacji, ruchomymi schodami, klimatyzacją, witający przybywających setkami pociągów pielgrzymów i turystów z całej Europy.
    Wizje - wizjami, a rzeczywistość skrzeczy. Z dworca głównego odjeżdża raptem kilkanaście pociągów. Nie ma zapowiadanych niegdyś barów i sklepików.

    źródło: NKJP: Rafał Nowicki: A miało być tak pięknie..., Tygodnik Regionalny „Gazeta Częstochowska”, 2004-07-02

    A tymczasem piłkarska rzeczywistość skrzeczy ile wlezie. Gdzie nam do tej piłkarskiej Unii Europejskiej z tymi wszystkimi przypadłościami?

    źródło: NKJP: Włodzimierz Sowiński: Biją naszych, Trybuna Śląska, 2002-05-02

  • typ frazy: fraza zdaniowa

    ndk
  • Z przekształcenia cytatu z dramatu Stanisława Wyspiańskiego  Wesele : "(…) a tu pospolitość skrzeczy" (Poeta do Gospodarza, akt I, scena 24).

Data ostatniej modyfikacji: 07.11.2017