słoń a sprawa polska

  • książk.  żart.  używane w sytuacji, gdy mowa o doszukiwaniu się we wszystkim związków z polskością, Polską i jej problemami
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Przynależność i podział terytorialny

    państwa, miasta, obszary geograficzne


    CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Funkcjonowanie państwa

    doktryny i poglądy polityczne

  • [...] Ryszard Kapuściński i Stanisław Lem to dwaj współcześni polscy autorzy najobficiej tłumaczeni na języki obce. Nie zdziwiłem się: obaj - niezależnie od różnic uprawianych gatunków - podejmowali z talentem problematykę uniwersalną, omijając rafy naszego odwiecznego „słoń a sprawa polska”.

    źródło: NKJP: Ryszard Matuszewski: Alfabet: wybór z pamięci 90-latka, 2004

    [...] dzień wstąpienia Polski do UE świętowaliśmy (skromnie) pod Madrytem. Okoliczność ta wzmogła moją nieuleczalną skłonność do dywagacji typu „słoń a sprawa polska”. Nie wiem, jak wyglądała Hiszpania w 1985 r., kiedy przyjęto ją do Unii (wtedy: EWG), dziś wszakże na oko nie różni się od Włoch czy Francji. Czy i my mamy szanse na takie „nieróżnienie się” w dającej się przewidzieć przyszłości?

    źródło: NKJP: Janina Wieczerska: Dwie dekady w Unii..., Dziennik Bałtycki, 2004-05-14

    Każde głupstwo wypowiedziane przez Romana Prodiego czy Günthera Verheugena urasta do dylematu - być czy nie być w UE?. Właściwie wszystko, co się w Europie Zachodniej dzieje i co się mówi, ma wpływ na naszą przyszłość. Słoń a sprawa polska nie jest wcale złośliwym porzekadłem, które ponoć przeszło do lamusa historii. Jest wciąż pokutującym w narodzie i w tzw. elitach stylem myślenia. Czy to dobrze dla Polski, że 14 krajów Unii Europejskiej zaprzestało dyplomatycznego bojkotu Austrii?

    źródło: NKJP: Zaproszenie na ciepłe zakąski, Dziennik Polski, 2000-09-15

  • typ frazy: fraza wykrzyknikowa

    ndm
  • Sformułowanie z anegdoty z czasów I wojny światowej upowszechnione przez Stefana Żeromskiego w "Przedwiośniu" (1925).

Data ostatniej modyfikacji: 21.07.2017