krewni i znajomi królika
-
żart. osoby związane osobiście z kimś wpływowym, korzystające z jego protekcji, bez której nie mogłyby zrealizować tego, o czym mowa
-
Zapisywane też wielką literą: krewni i znajomi Królika .
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Zasady współżycia społecznego
stosunki, grupy i organizacje społeczne
CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA
Praca
organizacja i hierarchia w pracy, stosunki służbowe -
- zatrudniać krewnych i znajomych królika
-
Wszystkie urzędnicze stołki zostały szczelnie zaludnione przez kolesiów, ciotki, pociotków, krewnych i znajomych królika.
źródło: NKJP: Jan Pietrzak: Jak w kabarecie, Dziennik Polski, 2005-01-21
Stoisko pod dachem, w czasach kiedy handel jest najlepszym biznesem, jest na wagę złota. Miejsca w Hali powynajmowali odpowiednio wcześniej różni krewni i znajomi królika - milicjanci, ich żony, kuzynki prezesów.
źródło: NKJP: Danuta Zagrodzka: Prywatna Gdynia, Gazeta Wyborcza, 1992-03-28
Okładka jest z wytwornego, czerpanego papieru, w środku, oprócz wierszy, dwie fotografie i dwie reprodukcje rysunków [...]. Tom wydano w nakładzie 250 egzemplarzy numerowanych. Jak na wartość - literacką, edytorską - co najmniej o jedno zero za mało. [...] Na miejscu wydawcy ogłosiłbym, nawet teraz jeszcze, publiczną subskrypcję na tę książkę, może udałoby się zwielokrotnić nakład. Serce boli, gdy pomyślę, że to, co jest, rozejdzie się wśród krewnych i znajomych królika, zamiast pójść w kulturalny Naród, nie rozpieszczany ostatnio poezją.
źródło: NKJP: Tadeusz Nyczek O Najnowszych Wierszach Stanisława Różewicza: Brulion na czysto, Gazeta Wyborcza, 1993-12-15
W moim mieście króluje właściciel kilku firm, stacji benzynowych, sklepów, a jednocześnie prezydent i prezes lokalnego klubu piłkarskiego. Prywatny interes kwitnie, rodzinie prezydenta oraz krewnym i znajomym królika portfele pęcznieją, ludziom żyje się coraz gorzej, a krytykowana na łamach prasy władza poprawiała swój wizerunek udziałem w wielkopostnej procesji. I jak tu wierzyć w elity.
źródło: NKJP: „Śmietanki powiatowe”, Polityka, 2000-12-16
Braki kadrowe łata się w uczelniach państwowych tak samo jak w prywatnych - zatrudniając krewnych i znajomych Królika. Kadrę samodzielnych pracowników naukowych Wydziału Zarządzania [...] tworzyło pięciu specjalistów wojskowości oraz po dwóch politologów, prawników i ekonomistów. Tylko dwie osoby z tego grona miały w dorobku jakieś prace, które wiązały się z problematyką zarządzania.
źródło: NKJP: Ewa Nowakowska: Wyższe szkoły robienia pieniędzy, Polityka, 2002-10-05
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
p1, odmienny: krewni , znajomi -
Z powieści Kubuś Puchatek angielskiego pisarza Alana Alexandra Milne'a wydanej po raz pierwszy w 1926 r. Jednym z bohaterów książki był Królik mający wielu przyjaciół, których wszędzie ze sobą zabierał.