-
pot. to, o czym nadawca chce powiedzieć, jest o czymś innym niż było mówione do tej pory
-
wykładnik zmiany tematu
-
- Najlepsze zdjęcia?
- Jest parę takich, ale nie mówmy już o tym. (...) To część prywatności, której bronię. No dobra – szczególnie podoba mi się jedno ze zdjęć, które zrobiłem żonie. (...) Zrobiłem je rok temu, w Egipcie, gdzie pojechaliśmy w podróż poślubną.
- Z innej beczki - za nami katowicki finał Ligi Światowej. Jeszcze jeden pokaz fenomenu socjologicznego, jakim są polscy kibice siatkówki.
- Fajnie się gra, gdy tylu ludzi się bawi.
- Nie stwarzają dodatkowej presji? (...)źródło: NKJP: Paweł Fleszar: Grzeczny chłopiec z małego miasteczka, Gazeta Krakowska, 2007-07-20
Czasem tych bardziej odpornych na czystość młodszych harcerzy trzeba osobiście wyszorować. Czasem trzeba też zmusić do uruchomienia „ręcznej pralki”. Teraz z innej beczki. Często nasi harcerze kupują sobie owoce, napoje i słodycze. Magazynują je później w namiotach, hodując pleśń i robaki.
źródło: NKJP: Internet
A ja, słysząc słowo śmierć, widzę [...] biały szkielet, ale w ciemnej szacie, która okrywa go cieniem [...]. Dla ciebie czarny, ja preferuję biały. Ta wyobraźnia... Z innej beczki: zdziwiłem się, że kojarzy ci się z czarnym. Myślałem że podasz fiolet; o ile się nie mylę, kolor szat liturgicznych podczas pogrzebu.
źródło: NKJP: Internet
-
część mowy: komentarz metatekstowy
-
z innej beczki _ szyk: wewnętrzny: stały
zewnętrzny: stały; częsta pozycja na bezpośrednim początku zdania