jakich mało

 • nieprzeciętny, wyróżniający się wśród osób lub rzeczy tego samego typu lub należących do tej samej kategorii intensywnością cechy przypisywanej tym obiektom
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

  Ocena i wartościowanie

  słownictwo oceniające

 • sprzeczne:  jakich wiele
  • człowiek, kobieta, mężczyzna; aktor, aktorka, dziennikarz, sportowiec; cwaniak, oszust; talent; dzień jakich mało
 • Stałem wciąż zdębiały szalonym przebiegiem wydarzeń, a jeszcze bardziej oszołomiony sprawnością, z jaką towarzysze pokonali wroga. Toż był to hufiec wojowników, jakich mało. Patrząc na nich z niekłamanym podziwem przejrzałem, ile w tej garstce niezwyciężonej tkwiło siły, ile odporności w ich zespoleniu.

  źródło: NKJP: Arkady Fiedler: Orinko, 1957

  Schodzę w dół, pobojowisko jakich mało, plakaty z Joy Division pozrywane, pizza porozrzucana, nasze mieszkanie stoi puste, śmierdzi tylko gazami łzawiącymi, zniknął mój plecak, nie mam nic, jestem tylko ciałem. No, dżinsy i koszulka...

  źródło: NKJP: Wojciech Stamm: Czarna matka, 2008

  Dzień był, jakich mało. Niebo niebieściutkie, bez najmniejszej chmurki. Kwitły lipy, miód było czuć w powietrzu, brzęczały pszczoły, gorąco tężało, pogoda wymarzona do prania, suszenia.

  źródło: NKJP: Wiesław Myśliwski: Traktat o łuskaniu fasoli, 2007

  Za panowania Władysława Łokietka, na zamku Bąkowiec, zwanym również od sąsiedniej wsi Morsko, swoją siedzibę miał ród Toporczyków – Morskich. Bandziory to były jakich mało. Z górującej nad okolicą warowni wypatrywali karawan kupieckich i podróżnych, spadali na nich i łupili.

  źródło: NKJP: PARA: Zawiedziona miłość, skarby i upiór w ruinach, Trybuna Śląska, 2001-08-22

  - Było nam przede wszystkim bardzo miło grać i bawić się w tak wspaniałym towarzystwie. Dziękujemy za zaproszenie. To świetna impreza, turniej jakich mało.

  źródło: NKJP: Jakub Pietrzak: Kosa to za mało, Wieści Podwarszawskie, 2004-03-14

 • typ frazy: fraza przymiotnikowa

  we wszystkich formach fleksyjnych ta sama postać
 • Rz + jakich mało + bez ograniczeń
  szyk: tylko postpozycja
Data ostatniej modyfikacji: 19.10.2015