z mocy

częściej na mocy

  • urzęd.  nadawca nazywa dokument, który uzasadnia lub umożliwia dane działanie
  • wykładnik zależności

  • Art. 23[1] § 1. W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, z zastrzeżeniem przepisów § 5.

    źródło: NKJP: Kodeks pracy

    Art. 1022. Spadkobierca powołany do spadku zarówno z mocy testamentu, jak i z mocy ustawy może spadek odrzucić jako spadkobierca testamentowy, a przyjąć spadek jako spadkobierca ustawowy.

    źródło: NKJP: Kodeks cywilny

    Ustawa o zatrudnieniu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych, a także utworzony z jej mocy Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jest postulowaną od wielu lat regulacją prawną, stwarzającą realne możliwości wyrównywania szans osób niepełnosprawnych w ich integracji społecznej

    źródło: NKJP: Kancelaria Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 08.03.1994

    [...] majątki ziemskie, o ile osoby zesłane takie posiadały, zostały w drodze przymusowej sprzedane Rosjanom; z mocy wyroków sądów wojennych wysłano z kraju z konfiskatą majątków i pozbawieniem wszelkich praw stanu jeszcze kilka tysięcy osób.

    źródło: NKJP: Stefan Leder, Witold Leder: Czerwona nić. Ze wspomnień i prac rodziny Lederów, 2005

    Artykuł 24 konstytucji z 1935 r. przewidywał — nie znaną w innych konstytucjach — możliwość wyznaczenia przez prezydenta, z mocy własnych prerogatyw, swego następcy.

    źródło: NKJP: Eugeniusz Duraczyński: Rząd polski na uchodźstwie 1939-1345. Organizacja, personalia, polityka, 1993

  • część mowy: przyimek

  • z mocy CZEGO
    z CZEGO mocy
    Rz. - nazwa dokumentu
    szyk: zewnętrzny: stały: antepozycja, Zaimek w interpozycji
    wewnętrzny: stały
Data ostatniej modyfikacji: 23.01.2019