ludzka pora

 • pot.  pora dnia uznawana powszechnie za niezbyt późną lub za niezbyt wczesną do tego, aby coś robić lub aby coś się działo
 • CZŁOWIEK I PRZYRODA

  Niebo i wszechświat

  słońce i księżyc, pory dnia

  • przenieść coś na ludzką porę
   wrócić/wracać, wyjść/wychodzić (z biura, z pracy); budzić się, chodzić spać, wstawać o ludzkiej porze
 • Do Austrii rzeczywiście można dojechać bez noclegu. [...] Ci, którzy lubią jazdę w nocy, mogą wyruszyć o godz. 2–3 i wtedy są na miejscu w granicach 15–16, odbierają pokój i kupują jeszcze skipassy. Jeśli jedziemy do zachodniej Austrii (np. St. Ankton), to koniecznie trzeba wyjechać w nocy, aby zdążyć o jakiejś ludzkiej porze.

  źródło: NKJP: Mariusz Janicki: Narciarz w podróży, Polityka, 2009-11-14

  [...] czy [...] można liczyć ze strony Parafii na używanie dzwonów po godzinie 9-10? Myślę, że używanie dzwonów po 9-10 również może w doskonały sposób kontynuować tradycję, a będzie to już nieco bardziej ludzka pora.

  źródło: Internet: www.gdansk-ujescisko.mojeosiedle.pl

  - Jakiś baran wpadł po prostu na to, że wywiadówki robi się o 17.30, a ja o 17-ej kończę robotę. - 17.30 to jeszcze ludzka pora, u nas robili o 15.30.

  źródło: NKJP: Internet

  To dla nas katastrofa - mówi kapitan Cracovii [...]. - Przez tyle tygodni czekaliśmy na zamrożenie lodu w Krakowie, teraz lód jest, a nie możemy grać o ludzkich porach. Pan dyrektor [...] wyznacza termin meczu na godz. 20.

  źródło: NKJP: Jesteśmy wściekli!, Dziennik Polski, 2003-11-15

  [...] wstawała (a my razem z nią) wypoczęta, rześka, wesoła i zadowolona z życia. Co więcej - zaczęła się budzić o ludzkich porach, a nie np. o 4:00 czy 5:00 nad ranem.

  źródło: NKJP: Internet

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  ż, odmienny: ludzka, pora

Data ostatniej modyfikacji: 08.12.2014